Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Підготовка і витримування плідників.

Маточне стадо форелі складається з самок, віком 4-6 років масою 800-3000 г. і самців, віком 3-5 років масою 500-1500 г. Співвідношення самців і самок складає 1:3-4, резерв самок - до 50 %, самців - до 10 % стада плідників.

Періодично частину плідників потрібно відбраковувати за віком, а для їх заміни необхідно мати таке ж поголів'я ремонтного молодняка, віком 2-3 роки. Щорічне вибраковування складає 25-30 %. При переміщенні ремонтного молодняка в маточне стадо риб оцінюють по масі, екстер'єрним показникам, якості ікри і сперми. До моменту переходу в маточне стадо самки повинні мати масу не менше 800 г, самці - 500 г.

Формувати ремонтне стадо починають від ікри, отриманої від самок середнього віку з хорошим екстер'ром, чітко вираженими статевими ознаками. Діаметр ікринок має бути не менше 4-5 мм, маса - 60-80 мг.

Ікру слід запліднювати сумішшю сперми від 3-4-х однорічних самців, що мають сперму хорошої якості. Для виключення інбридингу в господарстві доцільно мати 2 племінні групи плідників, що дозволить проводити дволінійне промислове схрещування. Співвідношення самців і самок складає 1:4-10. У крупних господарствах для гарантії мають на 10-15 % плідників більше, ніж потрібно.

Плідників витримують в ставках і басейнах площею 150-160 м2 із співвідношенням сторін 1:5-10, максимальною глибиною 2 м і рівнем води не менше 1 м. Щільність посадки плідників і ремонтного молодняка залежить від гідрологічних умов і від годівлі. При хорошій якості води і її забезпеченості щільність посадки плідників масою 2-3 кг складає до 30 екз./100 м2, масою 1-2 кг - до 100 екз./100 м2. Щільність посадки ремонтного молодняку (середня маса 400-600 г) складає до 10 екз./м2. При використанні спеціальних гранульованих кормів щільність посадки плідників можна збільшити до 5 шт/м2, ремонтного молодняку - до 20 екз./м2. Велике значення при цьому надається контролю за умовами середовища.

В період переднерестового нагулу плідників оптимальна температура води 12-160С. В цей час потрібно ретельно стежити за санітарним станом ставів і газовим режимом. Здоров'я риб і їх ріст слід контролювати щомісячно шляхом контрольних оглядів і зважувань. Приріст за сезон повинен складати 400-500 г.

За 1,5-2 міс. до завершення статевого дозрівання плідників і ремонтну групу, що дозріває в поточному році, переводять в бетоновані стави або басейни площею до 100 м2 із співвідношенням сторін 1:10-20, глибиною до 1 м. У басейнах має бути передбачена можливість розділення їх на відсіки площею по 20-30 м2 за допомогою поперечних перегородок. Витрата води має бути в межах 3 л/хв на 1 кг маси плідників, водообмін - за 20 хв, оптимальна температура - 6120С, вміст розчиненого кисню - 10-12 мг/л.

Терміни настання статевої зрілості залежать від спадкових особливостей плідників і умов довкілля. У числі останніх найбільшу роль відіграють освітленість, температура і водообмін. У райдужної форелі статева зрілість настає тим швидше, чим коротший період з денним освітленням. Прискорити дозрівання риб можна також, підвищуючи температуру води і застосовуючи гіпофізарні ін'єкції. Позитивно впливає на дозрівання статевих продуктів і посилення водообміну.

У переднерестовий період плідників необхідно добре годувати і контролювати дозрівання статевих продуктів. За 2-3 тижні до початку нересту (звичайний час нересту з січня по березень) плідників і ремонтну групу сортують за статевою ознакою і розміщують в окремі відсіки ставка або в басейни. Щільність посадки залежить від водообміну і складає 20-25 екз./м3 при 20-хвилинному водообміні і 40-45 екз./м3 при 12-хвилинному водообміні.

Для визначення зрілості статевих продуктів рибу періодично відловлюють і оглядають. Зріла ікра переміщається в черевній порожнині і при погладжуванні черевця або прогинанні тіла вільно виходить з генітального отвору.

При масовому дозріванні контроль проводять 2-3 рази в тиждень. За результатами огляду самок ділять на 3 групи і розміщують в окремі ємкості: зрілих (з ікрою, що виділяється), близьких до дозрівання (з м'яким черевцем, ікрою, що не виділяється) і далеких від дозрівання (з тугим черевцем). Від зрілих самок ікру зазвичай отримують в той же день або наступного дня; самок, близьких до дозрівання, слід повторно перевірити через 3-5 діб, далеких від дозрівання - через 6-10 діб. Самці дозрівають раніше за самок, і небезпека перезрівання у них невелика, тому вони не вимагають спеціального контролю.

 
<<   ЗМІСТ   >>