Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вирощування цьоголіток.

Мальків середньою масою 1-1,5 г. сортують на розмірні групи і поміщають в лотки або басейни для подальшого вирощування. Перед посадкою мальків лотки і басейни ретельно готують: висушують, дезинфікують, після чого промивають, перевіряють систему подачі і скиду води, а також загороджувальні пристрої проти виходу риби і тому подібне.

Розрахунок щільності посадки мальків в лотки і басейни на вирощування до цьоголіток визначають відповідно до очікуваного приросту довжини і маси цьоголіток до кінця вегетаційного періоду. Щільність посадки мальків повинна визначатися також з врахуванням водообміну, умов середовища і якості корму. Так, в умовах господарства "Пуща Водиця" щільність посадки мальків в лотки або басейни при вирощуванні цьоголіток райдужної форелі не повинна перевищувати 1,5 тис.екз./м2. Із збільшенням щільності посадки до 3,5 тис.екз./м2 середня маса отримувани восени цьоголіток зменшується на 33 %, поштучний вихід - на 13 %, тоді як витрати кормів на одиницю приросту риби збільшуються більш ніж в три рази.

У цих умовах витрата води, що рекомендується, на 1 тис. штук молоді (при плануванні отримання середньої маси цьоголіток в кінці вирощування 10 г) складає 4 л/хв. Із зменшенням витрати води до 2 л/хв. на 1 тис. риб середня маса цьоголіток зменшується на 9-10 %, їх поштучний вихід до 5 %, а витрати кормів на одиницю приросту риби збільшуються в середньому на 15 %.

При вирощуванні цьоголіток райдужної форелі в лотках і басейнах із замкнутим циклом водопостачання особливу увагу слід приділити температурним умовам джерела водопостачання. У господарствах із сприятливими для форелі джерелами водопостачання (підземних джерел, артезіанських свердловин) період посадки мальків на вирощування настає значно раніше, ніж в господарствах, що забезпечуються водою з гірських річок. Крім того, для господарств, розташованих в гірській місцевості, з підвищенням висоти над рівнем моря температура води гірських річок, джерел водопостачання знижується. Вказані особливості температурного режиму води в джерелах водопостачання істотно впливає на початок і тривалість вегетаційного періоду. Таким чином, господарства, які садять мальків на вирощування в раніші терміни (в середині травня), мають значно більший період вирощування цьоголіток, що важливе для отримання стандартних цьоголіток.

В процесі вирощування цьоголіток в лотках і басейнах необхідне постійний догляд за ними: забезпечення оптимального водообміну, раціональної годівлі, регулярно контролювати ріст риби, проводити сортування і санітарно-профілактичні заходи.

Спостереження за ростом слід здійснювати шляхом зважування риб через кожні 2 тижні. При цьому невеликою волокушею обловлюють басейн (лоток), сачком без вибору беруть пробу форелі (150-200 екз.) і зважують. Діленням загальної маси риб на їх кількість визначають індивідуальну масу вирощуваної молоді.

Вилов цьоголіток в господарствах із замкнутим циклом водопостачання проводять в кінці жовтня. Для полегшення і прискорення роботи рекомендовано застосовувати комбінований спосіб вилову риб з лотків або басейнів. Цей спосіб полягає в тому, що основну частину (до 90 %) риби відловлюють, не випускаючи води з ємкості, за допомогою невеликої волокуші, а рибу, що залишилася, випускають в переносний рибовловлявач.

Рибовловлювач є переносним ящиком (з оцинкованої сітки) розміром 0,5 х 0,3 м, який приставляється до водовипуску. Поступово пропускаючи через уловлювач воду з рибою (після приспуску лотка або басейну на 2/3 частини), в ньому накопичуються цьоголітки, яких невеликими порціями переносять на сортування.

Комбінований спосіб облову цьоголіток (окрім полегшення і прискорення роботи) дає можливість ліквідовувати травматизацию вирощених цьоголіток.

Одним з трудомістких процесів в інтенсивних форелевих господарствах є проблема сортування. В процесі вирощування цьоголіток в лотках і басейнах необхідно проводити не менш двох сортувань по розмірно-вагових групах. Сортують молодь за допомогою сортувальних ящиків або ж сортувальної стійки.

Сортувальний ящик встановлюється в ємкості (лотки) під проточною водою. Дрібні риби проходять через грати з лотка, а великі залишаються в ящику. Цей спосіб сортування форелі простий і найбільш доступний.

У основу схеми пристрою сортувальної стійки покладено двоє похилих грат (для риб різних вагових груп щілини в гратах змінюються). Грати можуть встановлюватися на каркасі стійки під різним кутом нахилу.

Виловлені цьоголітки за допомогою сачків висипаються на сортувальну стійку, де проходит їх сортування на дрібних, середніх і великих. Продуктивність сортувальної стійки 10-15 тис. на годину. Використання цієї сортувальної стійки набагато скорочує час сортування, звільняє 5-7 робітників.

З досвіду роботи при сортуванні необхідно дотримуватися наступних вагових груп цьоголіток: дрібні - до 5 г, середні - до 10 г і великі - більше 10 г.

Сортування цьоголіток на різні розмірно-вагові групи є обов'язковим, оскільки дрібніші екземпляри риб при спільному вирощуванні надалі ще більше відставатимуть в рості (через конкуренцію в живленні з крупнішими екземплярами), а інколи і гинути.

 
<<   ЗМІСТ   >>