Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вирощування тиляпії в басейнах та УЗВ.

Однією з основних проблем, що виникають при вирощуванні тиляпії в ставах, є швидке їх перенаселення, пов'язане з високою її здібністю до розмноження (нерест багаторазовий протягом року) За розведення тиляпії в садках і басейнах ця проблема втрачає свою актуальність.

Вирощування тиляпії в басейнах є хорошою альтернативою методам садкового і ставового розведення за дефіциту води і землі. Висока щільність посадки в басейнах обмежує можливість проходження нересту і дозволяє вирощувати спільно самок і самців до товарного розміру. Вирощування тиляпії у відкритих басейнах залежить від температури води. Оптимальна для росту тиляпії температура води має межі 25-330С. За нижчих її значень уповільнюється швидкість росту риби і знижується резистентність її до захворювань. За температури нижче за 80С риби гинуть. Тому в районах з недостатньою кількістю тепла і низькими температурами в осінньо-зимовий період доцільно використовувати рециркуляційні установки.

В Україні вирощують тиляпію з використанням скидної підігрітої води теплових електростанцій або геотермальних вод, запаси яких зосереджені в основному в Криму, і в установках замкнутого водопостачання. Інтенсивне вирощування тиляпії за високої щільності посадки дозволяє отримувати з 1 м3 площі садка або басейна 50-100 кг риби.

Досвід використання УЗВ для вирощуванні тиляпії порівняно невеликий. Встановлено високе виживання цієї риби на всіх етапах технологічного процесу (більше 90 %). Загибель личинок і молоді не перевищувала 15 %. Блакитна тиляпія характеризується доволі високою швидкістю росту, за 5-6 місяців вирощування в УЗВ вона досягає маси 250-300 г.

Вирощування риби в УЗВ за відсутності природної їжї, за високої щільності посадки пред'являє особливі вимоги до якості комбікормів. Оптимальний рівень протеїну в комбікормах для молоді тиляпії становить 40 %, для товарної риби - 30-35 %. Результати вирощування в значній мірі залежать також від режиму і норм годівлі. Тиляпії мають невеликий рудиментарний шлунок, в зв'язку з чим годувати їх слід багаторазово протягом доби. Величина добового раціону становить 3-5 % від маси риби, залежно від температури води і розмірів риби.

Молодь тиляпій у басейнах вирощують в два етапи: І етап - до маси 1 г за щільності посадки 10-20 тис. екз./м3; II етап - до маси 10 г за щільності посадки 1,5-2 тис. екз./м3. При переході на активне живлення личинки здатні споживати штучні комбікорми. Оптимальний рівень протеїну в кормах становить: на І етапі вирощування - 35-45 %, у міру росту, його вміст в кормі можна понизити до 30-35 %, при вирощуванні товарної риби в садках - до 28-32 %, у басейнах - 32-38 %. Тривалість вирощування мальків до маси 10 г становить 45-60 діб, за виживання молоді 80-85 %.

Вирощуванням товарної тиляпії проводять за щільності посадки 450-500 екз./м3. Тривалість вирощування цієї риби до маси 250-300 г становить 120-130 діб, за виживання риб 85-90 %.

 
<<   ЗМІСТ   >>