Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Профілактика і лікування захворювань об'єктів марікультури.

Епізоотії, що періодично виникають на марифермах, завдають значного збитку господарствам. Його можна уникнути або значно знизити його наслідки за умови володіння знаннями про хвороби, до яких схильні культивовані риби.

За інтенсивного культивування риб в умовах марикультури активно застосовують різноманітні препарати та біодобавки, що запобігають виникненню епізоотій. Створені наступні категорії препаратів для боротьби із захворюваннями, а також для їх профілактики:

  • - хіміопрепарати і антибіотики (для антипаразитарних обробок риб, що застосовуються методом ванн або додаванням у корми);
  • - вакцини (засоби специфічної імунопрофілактики);
  • - імуностимулятори (активізують комплекс ланок системи неспецифічної резистентності риб).

Крім того, доцільно застосовувати і біологічні способи боротьби з хворобами (наприклад, заміну об'єктів культивування більш стійкими до хвороб і т.д.)

Селекційні і генетичні досягнення.

Питання, що вирішуються генетикою, можна умовно розділити на дві частини: по-перше, визначення за допомогою генетичних законів механізмів контролю, спадкової передачі і мінливості будь-якої ознаки, властивої організму риби, по-друге, накопичення даних генетичного аналізу, що дозволяють прогнозувати, направляти і використовувати з практичною метою варіанти ознак, які називають господарсько-цінними. Селекція базується на сучасних генетичних методах і дозволяє реалізувати генетичні дані в практичному господарстві або біотехнології.

За допомогою генної інженерії можливо вирішити ряд проблем, що мають відношення до практичної марикультури - прискорення росту об'єктів розведення, підвищення стійкості до захворювань, термолабільності організму і стресостійкості, регуляція статі.

На жаль, український досвід застосування методів генетики в марикультурі незначний. В той же час, одним з найбільш вражаючих є успіх лососівництва в Норвегії: більш ніж десятиразове підвищення продуктивності аквакультури було досягнуте до початку 1980-х років багато в чому завдячуючи розпочатій ще в кінці 1960-х років глобальній програмі генетичних досліджень.

 
<<   ЗМІСТ   >>