Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вирощування риби у рибоводно-біологічних ставах.

На тваринницьких комплексах, де ведеться інтенсивне тваринництво (свинарство, скотарство та птахівництво) накопичується значна кількість надлишкових гнійних стоків, які порушують екологічну ситуацію у місцях роботи цих комплексів.

Одним із перспективних методів знезараження та очищення біологічних і господарських стоків, який дозволяє комплексно вирішувати питання охорони навколишнього середовища від забруднень і, поряд з цим, одержувати цінну харчову рибну продукцію, є облаштування рибоводно-біологічних ставів при тваринницьких комплексах (табл. 3.10.2.). Такі стави являють собою каскад, який включає 8 ставів, з них - 4 проточних: (накопичувач, водоростевий, рачковий та рибоводний).

У став-накопичувач закачують свинячі гнійні стоки, що створюються на гідрозливі, де вони просвітлюються, а далі проходять через усі стави з розрахунку 80-100 м3/добу. У водоростевий став стоки подаються по лотоку. З нього через водозлив надходять до рачкового ставу, а далі по трубоводу - до рибоводного.

Таблиця 3.10.2. Результати вирощування цьоголіток коропа у рибоводно-біологічних та звичайних рибоводних ставах (за Ю.О. Привезенцевим, 1985)

Показники

Стави

рибоводно-біологічні

вирощувальний

Середня маса цьоголіток, г

26,1

28,4

Виживання, %

80,0

75,0

Рибопродуктивність, кг/га

830

850

Затрати кормів, од.

-

3,5

Вміст у сухій речовині тіла риби, %:

жиру

13,9

24,1

білку

69,4

65,0

мінеральних речовин

16,7

10,0

Процес самоочищення гнійних стоків розпочинається вже у ставу- накопичувачі. Тут відбувається бактеріальне розкладання органічних речовин, а яйця гельмінтів випадають у осад. Потрапляння гнійних стоків до рибоводно-біологічних ставів спочатку викликає цвітіння води, а потім - масовий розвиток кормових безхребетних ракоподібних. Через 10 діб після надходження гнійних стоків біомаса зоопланктону досягає 100 г/м3, а середньодобовий її приріст - 10 г/м3. Доцільно будувати декілька маленьких рачкових ставів, перепускаючи їх по черзі до рибоводного. Досвід експлуатації таких біологічних ставів вказує на ефективність вирощування в них молоді риб ( див. табл. 6.3.1.). Вміст розчиненого у воді кисню у таких ставах має бути на рівні нормативних показників, перманганатна окислюваність не вище 25 мг.О/л.

 
<<   ЗМІСТ   >>