Повна версія

Головна arrow Агропромисловість arrow Інтенсивні технології в аквакультурі

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Методи і нормативи товарного вирощування.

Щільність посадки молоді креветок (у віці 35-100 діб з моменту викльову) для товарного вирощування може складати від 5 до 65 екз./м2, що визначається залежно від кліматичних умов зони - тропічною або помірною, і типу господарства - екстенсивного, напівінтенсивного або інтенсивного.

Найбільші труднощі у вирощуванні креветок при підвищеній щільності посадки створює канібалізм, особливо в інтенсивних господарствах. З метою зменшення канібалізму була розроблена замкнута циркуляційна установка для промислового круглорічного культивування гігантської прісноводої креветки.

Технічним завданням установки є зниження капітальних і експлуатаційних витрат при вирощуванні ракоподібних в установках із замкнутим циклом водовикористання, забезпечення захисту линяючим ракоподібним для зниження канібалізму, а також забезпечення розвитку мікроорганізмів активного мулу для біологічного очищення води (рис. 3.11.2).

Технологічна схема замкнутої циркуляційної установки для товарного вирощування ракоподібних

Рис. 3.11.2. Технологічна схема замкнутої циркуляційної установки для товарного вирощування ракоподібних:

  • 1 — басейн (виросна ємкість); 7 — ежекторний регулятор;
  • 2 — нахилене дно; 8, 9, 10 — трубопровід;
  • 3 — відстійник; 11 — сітчаста перегородка;
  • 4 — камера освітленої води; 12 — зона вирощування;
  • 5 — насос; 13 — зона скиду осадку у виросній ємкості;
  • 6 — блок терморегуляції; 14 — субстрат для біоценозу активного мулу;
  • 15, 16, 17 — крани.

Перший відсік має похиле дно у бік другого відсіку, дно якого виконане у вигляді усіченого конуса, сполученого з трубопроводом скидання осаду. Третій відсік сполучений з системою циркуляції води. Креветок витримували в першому відсіку на фаландні з субстратом. Як біологічний фільтр для очищення води використовували субстрат для біоценозу активного мулу. Субстрат одночасно забезпечує можливість захисту линяючих особин креветок для зниження канібалізму, а біологічна плівка, що розвивається на субстраті, активно

використовується креветками як їжа, що підвищує швидкість їх росту. Установка містить ежекторний пристрій для аерації оборотної води, а неповні перегородки виконані з можливістю пропуску води між першим і другим відсіками в дна. Між другим і третім відсіками вода поступає зверху. З верхньої частини вода надходить в третій відсік і за допомогою циркуляційного насоса по трубопроводу - в блок терморегуляції. Потім вода надходить в ежекторний аератор, де насичується киснем атмосферного повітря. Аерована вода прямує в перший відсік установки.

Поєднання двох функцій, розміщених у вирощувальній ємкості субстратом, дозволяє відмовитися від використання спеціального біологічного фільтру, що знижує об'єм установки не менше, ніж на 20 %. Зниження об'єму дозволяє скоротити витрати на забезпечення циркуляції води і її підігрів, знизити капітальні витрати. Поєднання вирощувальної ємкості з відстійником і камерою освітленої води дозволяє додати установці компактності і знизити матеріаломісткість, а використання ежектора для аерації - скоротити енергоємність, при одночасному забезпеченні насичення оборотної води розчиненим киснем до 100-120 %.

При вирощуванні в сконструйованій установці, креветки у віці 100 діб з моменту викльову досягають мінімальної товарної ваги (20 г) за 120 діб (220 діб з моменту викльову), при годуванні короповим комбікормом. Щільність посадки - 50-55 екз./м2, виживаність - 78 %.

Відомі установки замкнутого типу для вирощування личинок, підрощування молоді і витримування маточного стада креветок. В установках використовують зовнішні фільтри (механічний і біологічний), що ускладнює їх конструкцію і матеріаломісткість. Фільтри в таких установках швидко замулюються і вимагають частих промивань, оскільки спеціального пристрою, для видалення забруднень, що накопичуються в них, не передбачено. Аерація води за допомогою водоподаючих флейт, частково знижує енерговитрати, проте не може забезпечити необхідний рівень насичення води киснем, що змушує додатково використовувати подачу повітря за допомогою електрокомпресорів. Окрім цього, в установках не передбачено використання спеціальних укриттів для креветок.

Інша установка для розведення креветок складається з басейнів, циркуляційного насоса і біофільтра. Для аерації і перемішування води, в кожному басейні використовується пропелерний насос. Як укриття - штучні водорості, які разом із спеціальним конвеєром, встановленим в найглибшій частині басейну, сприяють видаленню осаду перед подачею оборотної води в біологічний фільтр. У цій установці використовують зовнішній біофільтр, що ускладнює його конструкцію і матеріаломісткість. Аерація води за допомогою пропелерних насосів і використання конвеєра, для видалення завислих частинок речовин, вимагає додаткових енергетичних витрат.

Таким чином, розроблена установка, на даний момент є найбільш ефективною для товарного вирощування гігантської прісноводої креветки.

Біотехніка культивування гігантської прісноводої креветки в установках із замкнутим типом водозабезпечення дозволяє більш повно реалізувати біопродукційні можливості виду, за рахунок збільшення виживаності личинок, в порівнянні з природними умовами, в 45-60 разів, скорочення личинкового періоду розвитку в 1,8-2,0 разу, збільшення щільності посадки молоді при товарному вирощуванні в 5,0-11,0 разів, при збереженні темпу росту на рівні найкращих досягнень, в країнах з помірним кліматом.

 
<<   ЗМІСТ   >>