Повна версія

Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Віровчення буддизму (чотири благородні істини)

Перша благородна істина буддизму стверджує: "В світі існує страждання". Народження – страждання; захворювання – страждання; смерть – страждання; смуток, плач, горе, нещастя і відчай – страждання; розлучення з коханим – страждання; неодержання пристрасно бажаного – страждання". Варто зауважити, що таке твердження не є прикладом негативного мислення. Будда розглядає страждання як відправний момент, а не як остаточний висновок.

Друга благородна істина буддизму наголошує: "Причина страждань – у бажаннях". Але Будда говорив не про всі бажання, а егоїстичні, що ґрунтуються на неправильному баченні людиною самої себе та навколишнього світу, що й призводить до страждань.

В третій благородній істині зазначається: "Для того, щоб припинити страждання, потрібно припинити устремління". Отже, щоб уникнути страждань, потрібно загасити всі свої бажання, позбутися всіх прагнень. Але, оскільки у світі, в сансарі, відбувається постійне перевтілення душ, то разом з душею в нові перевтілення переходять і бажання та продовжуються нові устремління. Законом перевтілення, законом карми, людина приречена на те, щоб постійно перебувати (крутитися) в колесі сансари.

Четверта благородна істина проголошує: "Шлях приборкання устремлінь та виходу з сансари указав Будда". Це благородний восьмеричний шлях спасіння, дотримуючись якого можна досягнути найвищої мети – позбутись страждань, випасти з колеса сансари та поринути у нірвану. Шлях спасіння (вчення) передбачає вісім основних настанов:

  • 1. Правильні погляди. Щоб розпочати внутрішні перетворення, людина має правильно зорієнтуватися в житті. "Правильні погляди стануть факелом, що освітлює шлях" (із Бенареської проповіді).
  • 2. Правильні наміри. Щоб прямувати справді буддистським шляхом зцілення, люди мають зрозуміти, чого саме вони хочуть.
  • 3. Правильна мова. Людина починає включатись у процес удосконалення, звертаючи увагу саме на те, що вона говорить. Прислухатись до власних слів, пізнавати самих себе – це допоможе налагодити стосунки з навколишнім світом та людьми.
  • 4. Правильна поведінка. Людина має ретельно стежити за своєю поведінкою – усі дії мають бути глибоко усвідомленими; несвідомі вчинки зумовлюють прикрощі. Крім того, якщо людина живе згідно з правилами доброго тону, її страждань значно менше.
  • 5. Правильні засоби існування. Робота, якою займається людина, не повинна суперечити буддистським моральним цінностям, оскільки вона має сприяти досягненню внутрішнього миру.
  • 6. Правильні зусилля. Лише вони сприяють позитивним змінам. Намагання зробити щось погане невблаганно призводить до страждання. Лише мудра людина досягає висот.
  • 7. Правильні думки. Правильне мислення так само є важливим для життя, як і дихання. Глибокі зміни неможливі, допоки людина не установить контроль над своїм розумом. Потрібно стримувати та приборкувати свій розум.
  • 8. Правильне зосередження. Воно можливе в процесі медитації і, як наслідок – досягнення істини. Будда говорив: "Хто в своєму житті прямує правильним шляхом попри тимчасове, той досягає істинної реальності".

Таким чином, буддизм доводить необхідність прагнення людини до внутрішнього пробудження, щоб позбутися основної для всіх живих істот проблемистраждання, вказує шлях звільнення та пошуку особистого щастя.

 
<<   ЗМІСТ   >>