Повна версія

Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Православна організація. Вселенське православ'я

Православ'я не має єдиного адміністративного центру. Але існує асоціація – Вселенське православ'я, що становить сукупність усіх православних церков світу. Історично склалося так, що перші християнські центри, які в подальшому перебрали на себе контроль над діяльністю віруючих на значних територіях, формувалися як самостійні церковні утворення. Роль православ'я (як християнства східного обряду) зросла: поділ Римської імперії на Західну та Східну (395р.) визначив його подальшу роль. Після розпаду Західної Римської імперії (476р.) Візантія, державною релігією якої стало православ'я, проіснувала до 1453 р. (завоювання Константинополя турками-османами). Відцентрові сили, що діяли у Візантії, прискорили ослаблення взаємозалежності церковних центрів в Єрусалимі, Олександрії, Антіохії та Константинополі; згодом кожен з них набув автокефалії (самостійності). З часом православні церкви почали утворюватися в інших регіонах планети. Більша частина автокефальних православних церков утворилась в XIX – XX ст.

Сучасне світове православ'я налічує понад 300 млн. людей, які проживають переважно на пострадянських територіях (Білорусь, Росія, Україна, Грузія, Молдова), в країнах Південно-Східної Європи (Сербія, Болгарія, Румунія, Греція), а також в деяких країнах Близького Сходу та Північної Африки (Єгипет). Православ'я об'єднано в п'ятнадцять автокефальних (адміністративно незалежних) та чотири автономних (неповна самостійність) православних церкви. За диптихом (традиційним церковним списком) вони розташовані в певній послідовності.

Константинопольська православна церква виникла в IV ст. і вважається у православному світі тершою серед рівних". Згідно з рішенням другого Вселенського Собору (381 р.) "Константинопольський єпископ... має перевагу честі після Римського єпископа, тому що місто це є новий Рим" (3-є правило II Вселенського Собору); він носить титул "Вселенського патріарха". Резиденція – в Стамбулі.

Нині Константинопольська церква налічує до 65 тис віруючих. На території Туреччини знаходиться 6 єпархій, у країнах Західної Європи, Азії, Північної та Південної Америки, Австралії – 23.

До юрисдикції Константинопольської церкви належить Фінляндська автономна православна церква. Критська православна церква та свята гора Афон у Греції. Офіційним друкованим органом є журнал "Ортодоксія". Входить до Всесвітньої Ради Церков.

Олександрійська православна церква. Це одна з найдавніших церков (заснована в І ст.); саме на її території виникло чернецтво. Вже у II ст. у Єгипті була єпископська кафедра. У V ст. християни, що проживали в Єгипті, поділилися на православних та монофізитів (коптів).

Нині Олександрійська церква налічує близько ЗО тис. віруючих. Її юрисдикція поширюється на весь африканський континент. У Єгипті вона має 5 єпархій, за межами – 9. На основі бібліотеки Олександрійського патріархату працює Інститут східних досліджень. Офіційний друкований орган – журнал "Пантенос".

Олександрійський патріарх має титул Блаженнійшого Пани і Патріарха Олександрійського і всієї Африки. Його резиденція знаходиться в місті Олександрії. При патріархові діє Святійший Синод, до якого входять усі правлячі архієреї.

Антіохійська православна церква (Антіохія – колишня столиця Сирії) теж виникла в І ст. Нині вона має 22 єпархії: 6 – у Сирії, 6 – у Лівані, 1 – в Іраку, 3 – в Туреччині та 6 – на американському континенті. Церква має близько 400 храмів, 20 монастирів. Офіційний орган – журнал "АН-Нахра". Патріарх має титул Блаженнійшого Патріарха Великої Антіохії і всього Сходу. Резиденція знаходиться в Дамаску. Діє Святійший Синод, до складу якого входять правлячі архієреї.

Єрусалимська православна церква вважається "матір'ю усіх християнських церков". Головним завданням її є збереження святих місць християн – Голгофи, Гробу Господнього, монастиря св. Гробу, Храму Воскресіння, який з XVI ст. використовується православними, католиками, коптами, вірмено-григоріанами та ін. Тут розташована і резиденція патріарха, що має титул Блаженнійшого Патріарха Святого Града Єрусалима і всієї Палестини. Має 23 храми, 22 чоловічих та 5 жіночих монастирів.

Руська православна церква – найчисельніша (до 100 млн віруючих) серед сучасних помісних церков. Пройшовши тривалий період становлення, який завершився в 1589 р., церква набула статусу автокефальної. Нині в юрисдикції РПЦ знаходяться незалежні та самостійні в управлінні Українська та Білоруська православні церкви, а також Японська православна церква. Бере участь у Всесвітній Раді Церков.

Грузинська православна церква виникла в IV ст. Мала автокефалію з V ст., але в XVIII – XX ст. була підпорядкована РПЦ. Відновила автокефалію після революції 1917 року. Церква має 15 єпархій, що об'єднують до 300 громад. Керує церквою католикос, він є Патріархом усієї Грузії. Офіційний друкований орган – "Джварі Вазиса" ("Хрест виноградної лози").

Сербська православна церква заснована в IX ст. Після турецької неволі відновила автокефалію в 1879 році., а патріаршество – в 1919 році. Налічує 8 млн. віруючих, близько 2 тис. священиків, 204 монастирі.

Румунська православна церква налічує біля 16 млн. віруючих. Остаточно сформувалась і набула автокефалії лише з 1865 року (визнано автокефалію в 1885 р.), а з 1919 – патріархат. Має понад 8 тис. храмів, 133 монастирі.

Болгарська православна церква існує з IX ст. Відновила автокефалію з 1872 року, хоча Константинополем була визнана лише в 1945 році. Налічує 6 млн. віруючих, понад 3 тисячі храмів, 120 монастирів.

Кіпрська православна церква заснована в І ст., здобула незалежність в V ст. Відігравала провідну роль у боротьбі за визволення Кіпру від англійців. Має більш, ніж 400 тис. віруючих.

Елладська (грецька) православна церква заснована в І ст., але упродовж більш, ніж тисячоліття була складовою частиною Константинопольського патріархату. В XIX ст. православ'я проголошено "панівною релігією Королівства Грецького", але за Конституцією 1975 року церква відокремлена від держави.

Албанська православна церква проголошена автокефальною в 1922 році. Комуністичне керівництво заборонило її діяльність. Нині церковні структури відроджуються.

Польська православна церква. Християнство поширюється тут з X ст., але переважає католицизм. Автокефалія православної церкви проголошена у 1921 році, визнана РПЦ в 1948 році.

Чеських земель і Словаччини православна церква. Велику Моравію хрестили ще Кирило і Мефодій, але згодом панівним тут став католицизм. Православ'я відроджено лише в XX ст., церква отримала автокефалію з 1951 року; налічує 150 тисяч віруючих.

Американська православна церква виникла з православних місій РПЦ, що прибували в Америку з кінця XVIII ст. Одержала автокефалію у 1970 році.

Автономний статус мають Синайська, Фінляндська, Критська, Японська православні церкви.

 
<<   ЗМІСТ   >>