Повна версія

Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Католицькі чернечі ордени та їх духовна місія

На відміну від православного чернецтва, основними центрами якого є монастирі, католицьке чернецтво об'єднано в ордени та конгрегації. Вони управляються генералами або пріорами. Упродовж історії церкви серед вихованців орденів була велика кількість Пап, кардиналів, єпископів.

У XI – XIII ст. виникає багато чернечих орденів, які формують свої статути. Ці організації ченців спеціалізуються на проповідницькій, місіонерській, виховній та благодійній діяльності.

Одним з перших виникає орден бенедиктинців; він був заснований в Італії у VI ст. Бенедиктом Нурсійським. Орден має жіночу гілку – бенедиктинок. Статут ордену вимагає суворої дисципліни і дотримання трьох обітниць: постійного перебування в монастирі, утримання і послуху. Бенедиктинські монастирі були центром духовного життя, часто вони започатковували міста. Нині орден бенедиктинців існує в Європі, Америці; 18 конгрегацій ордену об'єднують близько 7,5 тисячі ченців. Орден має свої школи та університети.

Серед чернечих орденів важливе місце посідають так звані жебракуючі ордени – францисканці, кармеліти, домініканці. Вони відмовлялися від матеріальних благ, вели аскетичний спосіб життя. Орден францисканців був заснований у 1207 – 1210 р.р. Франциском з італійського міста Ассиз (Франциск Ассизький). Маючи багате та знатне походження, Франциск після тяжкої хвороби став на шлях аскетизму та бідності. Францисканці мандрували різними містами Європи, проповідували слово Боже. З 1256 р. одержали право викладання в університетах. У 1212 р. було створено жіночий орденкларисинок (від імені засновниці – Клари). Францисканці мали велику популярність, яку зберегли і донині. У світі їх налічується понад 40 тисяч чоловік.

У 1156 р. в Палестині групою хрестоносців на чолі з Бертольдом із Калабрії було засновавно чернечий орден Кармелітів. Назва – від гори Кармель, на якій поселилися його засновники. У 1240 р. кармеліти перемістилися в Західну Європу, де одержали від Папи Інокентія VI статус "злидарюючого ордену". Центр ордену знаходиться в Римі, він налічує близько 5 тисяч членів, які ведуть активну місіонерську діяльність. Мають свої навчальні заклади, періодичні видання. На 1970 р. їх налічувалось близько 27 тисяч чоловік.

Орден домініканців був заснований у 1215 р. в Тулузі іспанським ченцем Домен і ком де Гусманом. Основне завдання ордену – боротьба з єретиками, віровідступництвом. У 1232 р. домініканці отримують управління інквізицією. Ченці здобували добру освіту, а відтак були неперевершеними у проповідницькій, освітній та виховній справі. Домініканцем був і Тома Аквінський. Його вчення – томізм – папа Лев XIII у 1879 р. проголосив офіційною філософською доктриною католицької церкви. В ньому здійснено раціональне обґрунтування вічної сутності Бога, як першопричини творення та мети людського буття. Це вчення викладають в університетах Парижа, Кельна та інших міст. Праці Т. Аквінського є методологічною основою сучасного богослов'я. Нині отці-до- мініканці займаються просвітницькою та видавничою роботою. Орден діє в 50 країнах світу, нараховує понад 6 тисяч чоловік. Має близько 600 монастирів.

У 1534 р. для боротьби з Реформацією іспанець Ігнатіо Лойола засновує орден єзуїтів – Товариство Ісуса (Societas Jesus). Основна мета – поширення та утвердження віри через місіонерство, проповідництво, освіту та виховання. Школи, засновані єзуїтами, мали досконалу системи освіти та виховання – в них переважали гуманітарні дисципліни. Після Тридентського Собору (1545 – 1563 р.р.) вони отримали під своє керівництво духовні семінарії. Свого часу найвідомішою семінарією була Римська колегія, заснована за Григорія XIII (1572 – 1585 р.р.). Пізніше – це Григоріанський університет, в якому розвивали моральне богослов'я, патристику, займалися наукою (математикою, фізикою, астрономією).

У XVI – XVII ст.ст, православні братства в Україні, щоб протистояти наступу католицизму, намагалися запровадити методику освіти та виховання єзуїтів у своїх школах. В даний час цей орден є найчислен- нішим та найпотужнішим у католицькій церкві. Його місії присутні у країнах Африки, Азії, Південної та Північної Америки. Статут цього ордену не зобов'язує своїх членів жити в монастирях та носити чернечий одяг. Орден не має жіночої гілки.

Нині орден має власні 33 університети і 200 шкіл різного типу. Діяльність єзуїтів проявляється у різноманітних сферах життя. Особливу активність виявляють в галузі ЗМІ. В їхньому розпорядженні "Радіо Ватикан", що веде передачі 39 мовами світу; вони видають понад 1 тисячу газет та журналів, що виходять 50 мовами світу загальним накладом 150 млн. примірників; зайняті також у сфері кіно та телебачення. Товариство Ісуса нараховує понад 20 тисяч осіб. Першим і досі єдиним єзуїтом-папою є нині чинний понтифік Франциск.

В католицьких монастирях зароджувалися й розвивалися науки. Осмислення таких важливих економічних проблем суспільного життя як оподаткування, державних фінансів, кредиту стало тим стрижнем, навколо якого закладалися підвалини сучасної цивілізації. Так, у середині XV ст. чернець-францисканець Лука Паччіолі у творі "Сума арифметики" вперше сформулював основні принципи подвійної системи облікових записів господарських операцій, які нині відомі під назвою бухгалтерського обліку. Теорію "Великого вибуху" як фізико-космологічне наукове дослідження запропонував 1931 р. бельгійський абат і астроном Жорж Ламетрі.

Нині існує майже 180 католицьких орденів. Об'єднуючи близько півтора мільйона ченців, вони відіграють важливу роль у здійсненні політики Ватикану – релігійного та адміністративного центру католицизму.

 
<<   ЗМІСТ   >>