Повна версія

Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Православні свята

У християнстві, як і в інших релігіях, головні свята пов'язані з природними циклами. Крім того, в них можна легко знайти відгомін обрядів іудейських та інших культів, хоча їхня духовна основа базується на Євангелії та церковній історії. Необхідно знати, що християнські свята мають деякі відмінності у католицизмі та православ'ї і дуже відрізняються у протестантів.

Церковний рік Православної церкви розпочинається 1 вересня та триває до 31 серпня. Існує дві великі групи свят: рухомі та нерухомі. Християнська церква вважає: Різдво Христове – початок, а Пасха – завершення відкуплення людського роду. Пасха – осередок свят рухомих, Різдво – нерухомих.

Православні свята поділяються за своїм значенням на великі, середні і малі. Крім того, серед великих свят виокремлюються свято Пасхи, а також великі дванадесяті свята.

За об'єктом шанування свята поділяються на Господні, Богородичні і на честь святих.

Розрізняються також свята загальні і місцеві або храмові. Храмові (престольні) свята відзначаються в дні освячення храмів або в дні тих подій чи святих, на честь яких збудовано храм.

Свято всіх свят – Пасха (Великдень). Серед християнських свят йому належить особливе місце. Воно перейняло назву єврейського свята, але набуло зовсім іншого змісту. Святкування Пасхи встановлене в пам'ять страждань, смерті і чудесного воскресіння Ісуса Христа. Богослужіння та церковні обряди цього свята особливо урочисті і сповнені почуттям радості за Того, Хто воскрес, а також сподіванням віруючих на спасіння та вічне життя. Великдень є центром перехідного циклу свят, постів і відправ. У Київській Русі святкування Пасхи було впроваджене в X ст. і воно злилося з місцевими слов'янськими святами.

Сама пасхальна служба розпочинається звечора. Уже опівночі церковний хор починає співати "Христос воскрес із мертвих...", та відбувається хресний хід із корогвами і співом навколо церкви. На Пасху освячують ковбаси, м'ясо (залишок старозаповітної жертви ягняти), куличі (паски), крашанки (символ нового життя, дарованого кров'ю Ісуса).

Після свята Пасхи ідуть дванадцять свят Господніх та Богородичних (дванадесяті).

 
<<   ЗМІСТ   >>