Повна версія

Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Рухомі

Вхід Господній до Срусалиму (Вербна неділя) святкується за тиждень до Пасхи (тому не має постійної дати). Це переддень Страсного тижня, який присвячується згадкам про страждання Христа. В основі – біблійна розповідь про вхід Ісуса Христа зі своїми учнями до Єрусалиму для прийняття страждань і смерті. За день до цього, у суботу, Ісус здійснив одне з найбільших своїх див – оживив Лазаря. У неділю він в'їхав у Єрусалим на молодому віслюку. Народ радісно зустрічав його, кидаючи перед сином Божим пальмові гілки. На Русі ритуальне значення пальмових гілок мають гілки верби, які розпускаються до цього часу, і, згідно з народним повір'ям, захищають від злих духів.

Вознесіння Господнє. Історію життя Ісуса Христа євангелісти завершують описом сцени вознесіння воскреслого після страти Сина Божого на небо. Відзначається це свято на сороковий день після Пасхи, Традиція відзначати 40-ий день пам'яті померлих як остаточне вознесіння душі, що до цього часу ще перебуває поряд з тілом, має давні витоки і зараз зустрічається не лише серед православних.

П'ятидесятниця (або Пресвята Трійця) святкується у 50-ий день після Пасхи, Це свято, як вчить церква, встановлено в пам'ять дивовижного явища: на п'ятидесятий день після воскресіння Христа на апостолів зійшов Святий Дух, і вони заговорили різними мовами, хоча ніколи їх раніше не знали. Цей день відзначається як День заснування Церкви

Христової і святкується, як і Пасха, з часів апостольських. Свято пов'язується прославленням Трійці, оскільки всі три Особи брали активну участь у цій події. В Україні свято Трійці злилося із місцевим святом первісних слов'ян – семиком ("зелені свята") і запозичило у нього побутовий зміст. Семик пов'язується із завершенням весняних робіт. У цей день храми і домівки віруючих прикрашають зеленими гілками, травою, квітами. У православне свято Трійці влилося своєю обрядовою стороною і поминання духів померлих родичів.

Великі (але не дванадесяті) свята такі: Обрізання Господнє – 1 (14) січня; Покрови Пресвятої Богородиці – 1(14) жовтня; Різдво Іоана Предтечі – 24 червня – (7 липня); День Першоверховних апостолів Петра і Павла – 29 червня (12 липня); Усікновення голови Іоана Предтечі – 29 серпня (11 вересня).

 
<<   ЗМІСТ   >>