Повна версія

Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Православні пости, інші традиції релігійного життя

Пости. Піст, як і свято, відіграє у релігійному житті дуже важливу роль: це спосіб очищення посиленими молитвами, прохання, вияв трауру. Піст, поряд з молитвою і милостинею, є одним з найважливіших дійств, що виражають перед Богом упокорення, надію і любов людини. Православна церква відрізняється особливим вшануванням постів – у церковному календарі ними зайнято близько 200 днів. Існують багатоденні і одноденні пости.

До одноденних належать: середа і п'ятниця кожного тижня (на спомин зради Христа Іудою і на спомин страждання і смерті Христової); день Усікновення голови Іоана Хрестителя; день Воздвижения Христа Господнього; Святий вечір напередодні Хрещення Господнього.

Багатоденних постів чотири. Найважливіший з них – Великий піст. Він складається з Чотиридесятниці, на спомин сорокаденного посту Господа Ісуса Христа в пустелі й Страсного тижня, на спомин останніх подій з Його земного життя. Таким чином, Великий піст становить сім тижнів перед Пасхою. Далі йдуть пости: Різдвяний (або Пилипівка) – з 15 (28) листопада до Різдва, тобто сорок днів; Успенський (або Спасівка) – 1 (14) серпня до Успіння, тобто два тижні; Апостольський (або Петрівка) розпочинається через тиждень після Трійці і до дня ап. Петра і Павла, тобто триває від восьми днів до шести тижнів, залежно від дня Пасхи. Крім великих свят, християнська церква відзначає дні, присвячені пам'яті святих, знаменних подій, а також уславлення ікон. Культ святих і мучеників є важливою рисою християнства.

 
<<   ЗМІСТ   >>