Повна версія

Головна

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Конструкції лісопиляльних рам

Одноповерхова лісопиляльна рама моделі Р63-4Б

Одноповерхові лісопиляльні рами мають невисоку продуктивність (до 20 м3 колод в зміну) та призначені для використання на невеликих лісопиляльних заводах або допоміжних цехах. Ці рами, як правило, виготовляють з двома шатунами і є досить тихохідними. Принципова схема одноповерхової лісопиляльної рами показана на рис. 2.1.

Принципова схема одноповерхової лісопиляльної рами: 1 – основний подавальний візок; 2 – підтримуючий візок: 3 – передні вальці; 4 – пилкова рамка; 5 – задні вальці; 6,7 – позадурамні візки: 8 – шатун; 9 – стійки пилкової рамки

Рис. 2.1. Принципова схема одноповерхової лісопиляльної рами: 1 – основний подавальний візок; 2 – підтримуючий візок: 3 – передні вальці; 4 – пилкова рамка; 5 – задні вальці; 6,7 – позадурамні візки: 8 – шатун; 9 – стійки пилкової рамки

Основна відмінність цих пилорам – їх зменшена висота та можливість розташування на одному поверсі. Також одноповерхові рами мають меншу потужність привода механізму різання (40-60 кВт) та менший хід пилкової рамки (400 мм).

Механізм подачі у більшості одноповерхових рам поштовховий за кожен робочий хід пилок. Він має ряд суттєвих переваг: постійність товщини стружки, незалежність нахилу пилок від величини носилки, невеликий постійний нахил пилок та відсутність тертя задньої поверхні зубців пилок об дно пропилу за холостий хід. Поштовховий привод вальців здійснюється від контркривошипа механізму різання через важелі та храповий механізм (рис. 2.2).

Привод подавальних вальців одноповерхової лісопнляльної рамп: 1 – контркривошип; 2 – шатун механізму подачі; 3 – повзун; 4 – коромисло; 5 – фрикційна собачка; 6 – колесо; 7 – гальмуюча собачка; 8 – шестірня

Рис. 2.2. Привод подавальних вальців одноповерхової лісопнляльної рамп: 1 – контркривошип; 2 – шатун механізму подачі; 3 – повзун; 4 – коромисло; 5 – фрикційна собачка; 6 – колесо; 7 – гальмуюча собачка; 8 – шестірня

Кривошип встановлюється на видовженому пальці корінного вала після шатуна. До контркривошипа шарнірно кріпиться шатун механізму подачі 2. що приводить у коливний рух повзун 3. Таким чином приводиться в коливний рух коромисло 4, до якого прикріплено фрикційну собачку 5. яка приводить в рух колесо 6. Щоб запобігти руху колеса назад, встановлено гальмуючу собачку 7, яка за конструкцією аналогічна подавальній. На одному валу з колесом знаходиться шестірня 8, від якої через зубчасті и ланцюгові передачі приводяться в рух подавальні вальці. Регулювання швидкості подачі здійснюється переміщенням повзуна 3 по коромислу під час налагодження верстата. Змінюючи кутове положення контркривошипа 1, регулюють величину кута випередження подачі чи кута запізнення подачі, необхідного для нормальної роботи пилок без зачеплення за дно пропилу під час неробочого ходу.

На сьогоднішній день Данилівським заводом деревооброблювальних верстатів (Росія) виготовляють одноповерхові лісопиляльні рами загального призначення наступних моделей: Р63-64, Р63-4Б, P-40, Р80.

Із одноповерхових рам найбільше розповсюдження отримала рама моделі Р63-4Б, яка призначена для поздовжнього розпилювання колод та брусів. Загальний вигляд одноповерхової лісопиляльної рами моделі Р63-4Б показаний на рис. 2.3.

Загальний вигляд одноповерхової лісопиляльної рами моделі Р63-4Б: 1 – привод механізму подачі; 2 – станина; 3 – гальма; 4 – пульт керування; 5 – механізм подачі; 6 – механізм різання; 7 – важільно- храповий механізм; 8, 12 – маховик; 9 – кривошипний палець; 10 – підрамник; 11 – колінчастий вал; 13, 21 – шатуни; 14,17 – нижня та верхня траверси; 15, 16 – нижні та верхні вальці; 18, 20 – боковини станини; 19 – верхнє сполучення; 22 – мотор-редуктор

Рис. 2.3. Загальний вигляд одноповерхової лісопиляльної рами моделі Р63-4Б: 1 – привод механізму подачі; 2 – станина; 3 – гальма; 4 – пульт керування; 5 – механізм подачі; 6 – механізм різання; 7 – важільно- храповий механізм; 8, 12 – маховик; 9 – кривошипний палець; 10 – підрамник; 11 – колінчастий вал; 13, 21 – шатуни; 14,17 – нижня та верхня траверси; 15, 16 – нижні та верхні вальці; 18, 20 – боковини станини; 19 – верхнє сполучення; 22 – мотор-редуктор

Лісопиляльна рама моделі Р63-4Б складається із наступних основних механізмів: станини, механізму різання, механізму подачі, передніх та задніх воріт, важільно-храпового механізму, механізму підйому верхніх вальців, огородження, електрообладнання та пульта керування.

Станина рами суцільнозварної конструкції із швелерів та листової сталі. Станина включає в себе підрамник 10, дві боковини 18 та 20, на внутрішніх поверхнях яких закріплені направляючі пилкової рамки та верхнє сполучення 19.

Механізм різання складається з електродвигуна, клинопасової передачі, корінного валу 11, двох маховиків 8 та 12, двох шатунів 13 та 21, пилкової рамки з набором рамних пилок.

Пилкова рамка клепано-збірної конструкції із листової сталі, двох вертикальних труб, верхньої 17 та нижньої 14 траверси, повзунів та набору рамних пилок. На верхній траверсі розміщені механізми натягування рамних пилок, які складаються з двох клинів та ексцентрикового механізму. Верхня траверса оснащена пальцями для шарнірного закріплення на ній шатунів.

Вертикальні стійки виготовляють із труб, які з'єднують верхню та нижню траверси в єдиний контур – пилкову рамку. Повзуни виконані із текстоліту та служать для встановлення і переміщення пилкової рамки в направляючих, які закріплені на вертикальних стійках станини.

Шатуни призначені для шарнірного з'єднання корінного валу з пилковою рамкою. Своєю нижньою головкою вони монтуються через підшипники кочення на кривошипних пальцях 9 корінного валу, а верхні – на цапфах траверси 17 пилкової рамки.

Кривошипно-шатунний механізм призначений для перетворювання обертового руху корінного валу у зворотно-поступовий рух пилкової рамки. На кінці валу насаджені два маховики 8 та 12, з ексцентрично розміщеними на них кривошипними пальцями. Вал обертається на підшипниках кочення, підшипникові опори яких закріплюють до станини. Маховики насаджені на вал за конусною насадкою. Маховик 12 одночасно служить ведучим приводним шківом, який отримує обертання через клинопасову передачу від електродвигуна, що встановлений на окремому фундаменті.

Маховик 8 служить одночасно гальмівним барабаном для ручного стрічкового гальма та оснащений на периферійній поверхні зубцями для зчеплення собачок важільно-храпового механізму.

Для встановлення пилок в пилкову рамку є нижні та верхні захвати, які двома щоками охоплюють планки рамних пилок. Попередньо пилки натягують нижнім клином, з клиновим підексцентриком, а остаточно – шляхом повороту ексцентрика, який фіксується в заглибленні клинового підексцентрика.

Механізм подачі рами вальцевий. Він включає в себе два нижніх та два верхніх подавальних вальців, ланцюгову передачу, відкриту зубчасту передачу та привод механізму подачі.

Нижні вальці рифлені подають колоду, що підлягає розпилюванню, в лісопиляльну раму та складаються із переднього і заднього вальців та ланцюгової передачі. Між ведучими зірочками встановлена натяжна зірочка. Кожний із вальців включає в себе вал та насаджені на них рифлені вальці, що обертаються в підшипниках кочення.

Верхні вальці такої ж конструкції призначенні для притискання колоди до нижніх вальців та подачу її в лісопиляльну раму. Вальці піднімають та опускають за допомогою зубчастої передачі. Обертання з маховика передається на горизонтальний вал, на якому закріплюється прямозуба ведуча шестірня, яка входить в зачеплення із зубчастою рейкою.

Привод верхнім вальцям передається обертанням з нижніх вальців на верхні за допомогою ланцюгової передачі. Привод являє собою ланцюгову передачу, що складається із системи зірочок та направляючих, які піддаються регулюванню.

Привод механізму подачі складається із мотор-редуктора, обертання від якого передається на дев'ятишвидкісну коробку передач. На вихідному валу встановлена ведуча зірочка, з якої передається обертання за допомогою ланцюгової передачі. Зміна швидкості подачі виконується за допомогою перемикання рукоятки коробки швидкостей, вводячи в зачеплення ту або іншу шестерню.

Гальма 3 призначені для швидкої зупинки корінного валу лісопиляльної рами. Гальма ручні, стрічкового типу і складаються із рукоятки, системи важелів та сталевої стрічки з наклепаною на ній фрикційною стрічкою, яка охоплює маховик корінного валу.

Важільно-храповий механізм застосовують для ручного прокручування корінного валу, який складається із важеля та собачок, що зчешпоються із зубцями гальмівного шківа (маховика) корінного валу.

Огородження зварної конструкції виконані із тонколистової сталі і включають в себе ліве та праве огородження шатунів, переднє та заднє огородження зірочки, огородження маховиків та передньої передачі. Всі огородження закривають рухомі частини та забезпечують безпечну роботу.

Пульт керування встановлений на корпусі привода механізму подачі. Під час натискання на пульті керування кнопки "Рама" вмикається сирена та запалюється сигнальна лампочка. Після закінчення витримки часу (10 с) вмикається головний електродвигун. Одночасно вимикається реле часу та сирена. Обертовий рух від шківа головного електродвигуна передається на шків-маховик корінного валу та перетворюється у зворотно-поступовий рух пилкової рамки через шатуни. Натисканням кнопки "Подача" оператор вмикає привод механізму подачі.

Колода подається двома парами вальців нижніх та верхніх. За необхідності повернення колоди натискають кнопку "Подача стоп" та зупиняють подачу, а потім натискають кнопку "Подача назад" і механізмом подачі виводять колоду із лісопиляльної рами. Аварійну зупинку рами виконують, натискаючи на кнопку "Загальний стоп".

Блокування пуску двигуна механізму різання загальмованої лісопиляльної рами забезпечується кінцевим вимикачем. Захист від струмів короткого замикання силових ланцюгів та ланцюгів керування здійснюється автоматичними вимикачами, захист електродвигунів від тривалих перевантажень – тепловим реле.

Кінематична схема лісопиляльної рами Р6.3-4Б показана на рис. 2.4.

Кінематична схема одноповерхової лісопиляльної рами мод. Р63-4Б.

Рис. 2.4. Кінематична схема одноповерхової лісопиляльної рами мод. Р63-4Б.

Лісопиляльна рама мол. Р63-4Б з навколорамним обладнанням показана на рисунку 2.5.

Більш сучасна одноповерхова лісопиляльна рама моделі Р65-8 відрізняється від рами моделі Р63-4Б тим, що її ній застосовується гідравлічний привод подачі, що забезпечує її безступінчасте регулювання, же дозволяє з більшою віддачею використовувати потужність електродвигуна механізму різання, так як появляється можливість точного встановлення розрахункових посилок.

Лісопиляльна рама моделі Р63-4Б з навколорамним обладнанням: а – з механізованими візками; б – з ручними візками: 1, 2 — попередурамні затискний та підтримуючий візки; 3 – лісопиляльна рама; 4 – направляючий апарат; 5 – позадурамний рольганг; 6 – рейковий шлях; 7 – електродвигун привода механізму різання; 8. 9 – фундаменти; 10, 11 – позадурамні підтримуючі та затискні візки

Рис. 2.5. Лісопиляльна рама моделі Р63-4Б з навколорамним обладнанням: а – з механізованими візками; б – з ручними візками: 1, 2 — попередурамні затискний та підтримуючий візки; 3 – лісопиляльна рама; 4 – направляючий апарат; 5 – позадурамний рольганг; 6 – рейковий шлях; 7 – електродвигун привода механізму різання; 8. 9 – фундаменти; 10, 11 – позадурамні підтримуючі та затискні візки

Таким чином, продуктивність рами Р65-8 збільшується на 12 % без збільшення потужності двигуна механізму різання. Гідравлічний привод подачі за рахунок своєї конструкції володіє властивістю демпфера та усуває шкідливу дію ударних навантажень від механізму різання на всі вузли, які приймають участь в подачі колоди, що дозволяє підвищити їх довговічність. В залежності від умов, що постійно змінюються під час розпилювання (зміна діаметра колоди, поява сучків, зміна щільності деревини), гідропривод подачі автоматично змінює (в деяких границях) швидкість подачі.

В рамі моделі Р63-8 застосовуються гідравлічні приводи підйому воріт та притискання колоди, які забезпечують надійний захист від перевантажень та відповідно поломок. Подача колоди в раму та відбирання випиляних пиломатеріалів може виконуватися як ручним способом так і механізованими навколорамними механізмами.

 
<<   ЗМІСТ   >>