Головна Педагогіка
Основи інклюзивної педагогіки
|
|
|||||
Професійна компетентність вчителя початкових класів при виконанні соціально-педагогічної діяльності в інклюзивному класіЕфективність та успішність інклюзивної освіти детермінується готовністю учителів до роботи в нових професійних умовах. Існують різні погляди на визначення інклюзивної готовності. Так, О. Мартинчук професійну готовність вчителя початкових класів у сфері інклюзивного навчання розглядає як інтегральну якість особистості, що проявляється у загальній здатності і готовності до виконання на високому рівні професійної діяльності сфері інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами, здатності нести професійну відповідальність за результати цієї діяльності, постійно підвищувати рівень своєї професійної діяльності. Інклюзивна готовність педагогів визначається як складна інтегрована якість особистості, зміст якої розкривається через комплекс компетенцій, котрі й визначають ефективність професійної діяльності (В. Хитрюк). Уважаємо, що інклюзивна готовність вчителя початкових класів – це особистісна психологічна готовність до соціально-педагогічної діяльності, зміст якої розкривається через комплекс особистісно значущих якостей та професійних компетентностей і компетенцій. Це означає, що у вищому навчальному закладі майбутні вчителі повинні набути систему знань, умінь та навичок, які забезпечать успішну комунікацію з командою фахівців і співробітництво з дітьми з обмеженими освітніми можливостям та їх батьками. Професійна компетентність вчителя початкових класів у сфері інклюзивного навчання – це синтез знань, умінь та навичок необхідних для успішного здійснення соціально-педагогічної діяльності. Професійна компетенція вчителя – це уміння вчителя використовувати фахові знання, уміння і навички для розв'язання стандартних і нестандартних педагогічних задач і проблем, пов'язаних з спільним навчання дітей з різним рівнем психофізичного розвитку, єдність фахової, методичної та психологічної готовності виконувати мультидисциплінарну діяльність в умовах інклюзивної освіти. Разом з тим, вчитель початкових класів для реалізації соціально-педагогічної діяльності в інклюзивному класі повинен володіти високою культурою, психолого-моральною стійкістю, особистісними якостями і, у залежності від напряму діяльності, виконувати різні ролі. Означені компетентності і компетенції є необхідними умовами соціально-педагогічної діяльності, метою якої є реалізація визначених напрямів роботи. Задля цього вчитель початкових класів повинен одночасно перебувати у різних ролях:
Отже, особливість соціально-педагогічної діяльності вчителя початкових класів в умовах інклюзивної освіти вимагає фахових і методичних компетентностей та особистісно психологічних якостей, які й визначатимуть концепцію організації спільної діяльності навчання і виховання дітей з різними освітніми можливостями. Фахова компетентність учитель початкових класів, який працює в інклюзивному класі загальноосвітнього закладу, повинна включати знання з таких питань:
З метою реалізації інклюзивної освіти вчителі повинні володіти методичними уміннями:
До особистісних якостей вчителя початкових класів:
Стан готовності вчителя початкових класів до соціально-педагогічної діяльності у загальноосвітній школі в умовах інклюзивної освіти визначається критеріями інклюзивної готовності. Критерії готовності до інклюзивної діяльності є:
Процес формування інклюзивної готовності студентів до професійної діяльності вимагає створення комплексу педагогічних умов, який забезпечив би формування мотиваційної, когнітивної, комунікативної, діяльнісної та етичної сфери майбутнього вчителя початкових класів. Отже, соціально-педагогічна діяльність вчителя початкових класів в умовах інклюзивної освіти вимагає високого рівня підготовленості, професіоналізму, творчості, не тільки володіння педагогічними знаннями, але і здатності застосовувати їх у нестандартних ситуаціях, які часто виникають у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами, тобто такого рівня інклюзивної компетентності, який дозволить майбутньому вчителю ефективно здійснювати власну професійну діяльність в умовах спільного навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами та їх нормативними однолітками. |
<< | ЗМІСТ | >> |
---|