Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Алкогольна хвороба печінки

Визначення

Алкогольна хвороба печінки (АХП) являє собою сукупність нозологічних форм, обумовлених токсичною дією етанолу на печінку, і включає алкогольний стеатоз, стеатогепатит, цироз печінки.

Коментар: Підставою клінічної діагностики є визначення факту систематичного та надмірного споживання алкоголю. Прийом 40-80 г чистого етанолу щодня протягом 5-10 років веде до розвитку АХП, яка часто виникає та триває без поведінкових порушень, притаманних алкоголізму.

Класифікація

 • 1. Стеатоз печінки – накопичення великих ліпідних крапель у гепатоци- тах. Виявляється у 80% людей, що зловживають алкоголем.
 • 2. Стеатогепатит – приєднуються некрози гепатоцитів, запальна інфільтрація, фіброз. Виявляється у 10-35% людей, що зловживають алкоголем.
 • 3. Цироз печінки – структурна перебудова органа. Виявляється у 10-20% осіб, які зловживають алкоголем.

Діагностика

Анамнестична. Факт систематичного вживання алкоголю в небезпечних дозах виявляється опитуванням самого хворого та його оточення. Позитивна відповідь на 2 з 4 нижченаведених питань вказує на прихований потяг до алкоголю.

 • – Чи відчували Ви колись необхідність скоротити вживання алкогольних напоїв?
 • – Чи дратує Вас, коли інші критикують Ваше зловживання алкогольними напоями?
 • – Чи маєте Ви почуття провини після прийому алкоголю?
 • – Чи важко Вам прокинутися наступного дня після прийому алкоголю?

Важливе значення мають також епізоди гострого гепатиту (потемніння сечі) після алкогольних ексцесів, що виникають на різних стадіях АХП – від стеатозу до цирозу.

Клінічна. Жовтяниця, збільшення печінки, її болючість під час пальпації е типовими ознаками АХП. Характерне значне підвищення активності гама-глутамілтранспептидази в сироватці крові (етанол індукує синтез цього ферменту) та збільшення середнього розміру еритроцитів (токсичний вплив етанолу на кістковий мозок). Одночасна поява цих двох ознак у 80- 90% випадків свідчить на користь алкогольного ураження печінки. Активність трансаміназ підвищується помірно, причому ACT>АЛТ. Вміст загального білірубіну підвищується за рахунок прямої фракції і корелює з тяжкістю алкогольного гепатиту. Закономірно знижуються рівень загального білка, альбумінів, протромбінів індекс, зростає вміст СРБ. Високоспецифічним маркером АХП є без вуглецевий (десіалізований) трансферин, рівень якого в крові зростає на тлі тижневого вживання етанолу в дозі понад 60 г на добу.

Морфологічна. Для АХП характерні поєднання жирової та гідропічної дистрофії гепатоцитів, поява алкогольного гіаліну (тільця Маллорі), осередки колікваційного некрозу в центральних відділах часточок, запальний інфільтрат, який містить лімфоцити, макрофаги та нейтрофіли, а також внутрішньочасточковий перицелюлярний, перицентральний і перисинусоїдальний фіброз.

Клінічні та лабораторні ознаки єтанолового ураження інших органів і систем: дефіцит маси тіла, болючість і атрофія м'язів, гінекомастія, гіпогонадизм, контрактура Дюпюїтрена, яскраві телеангіектазії, гіпертензія, кардіопатія, енцефалопатія, периферична полінейропатія, хронічний гастрит, езофагіт, панкреатит, мальабсорбція, B12- або залізодефіцитна анемія, тромбоцитопенія.

Зразки формулювання діагнозу

 • 1. Алкогольний стеатогепатит із слабким фіброзом печінки (біопсія 2006 р).
 • 2. Цироз печінки етанолової етіології, клас А за Чайлдом, портальна гіпертензія І ст., гепатоцелюлярна недостатність І ст. Периферична полінейропатія. В12-дефіцитна анемія легкого ступеня.

Лікування

Мета лікування – призупинити прогресування патологічних змін у печінці та попередити формування цирозу. Вчасно розпочате лікування на стадії стеатозу і навіть стеатогепатиту може дати зворотний розвиток АХП аж до повного одужання.

Препарат

Особливості застосування

Урсодезоксихолєва

кислота

Алкогольний стеатоз, стеатогепатит, особливо із синдромом холе* стазу. Усередину 15 мг/кг ввечері 1–6 міс.

Фосфоліпіди

Алкогольний стеатоз, рідше стеатогепатит. 600 мг всередину тричі на добу під час їжі 3–6 міс. За холестазу та вираженого цитолізу не показані. У комбінації з вітамінами групи В недоцільне тривале застосування в зв'язку з ризиком побічних ефектів

Адеметионін

Алкогольний стеатоз, стеатогепатит, цироз, особливо за синдрому холестазу та абстинентного синдрому. В/в, в/м або всередину 800–1600 мг на добу 1–3 міс.

Орнітинаспартат

За важкого алкогольного гепатиту та цирозу, загрози розвитку печінкової недостатності. В/в повільно зі швидкістю не більше 5 г/год. 20–40 г/добу до поліпшення стану, потім всередину 5 г 2-3 рази на добу, попередньо розчинивши в 200 мл рідини, тривало

Лактулоза

За важкого алкогольного гепатиту та цирозу. Всередину 20-30 г порошку або 30–50 мл сиропу 3 рази на добу, тривало

 • 1. Першою та обов'язковою умовою лікування є повна відмова від вживання алкоголю. Ba наявності наркологічних показань бажано включити пацієнта в одну з програм соціальної реабілітації алкоголіків.
 • 2. Враховуючи знижений нутрітивний статус, слід забезпечити такий важливий компонент терапії, як високоенергетична дієта, багата на білок та мікронутриєнти з додаванням фолієвої кислоти і тіаміну. За анорексії застосовують ентеральне зондове або парентеральне харчування.
 • 3. У хворих на важкий гострий АГ за відсутності інфекційних ускладнень, гастроінтестинальної кровотечі та вірусного ураження печінки застосовують метилпреднізолон у дозі 32 мг протягом 4-6 тижнів із поступовим зниженням дози до повного скасування.
 • 4. Існують дані про поліпшення клініко-біохімічної та гістологічної картини із застосуванням препаратів урсодезоксихолєвої кислоти, фосфоліпідів, адеметионіну.
 
<<   ЗМІСТ   >>