Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Денситометрія

Денситометрія – простий, швидкий, неінвазивний метод визначення кісткової щільності, в основу якого покладено рентгенівську абсорбціометріюз використанням 2 видів енергії (dual-energy X-ray absorptiometry – DEXA),

Сканер DEXA продукує 2 види рентгенівських променів: низькоенергетичні; високоенергетичні. Кількість енергії, що здатна проникнути крізь кістки, оцінюється окремо для кожного виду променів та залежить від товщини кістки. Щільність кістки обчислюється за різницею кількості енергії, що здатний провести крізь кістку кожен з видів променів. Щільність кісток прямо пропорційна кількості кальцію, що міститься в них.

Звичайно для виконання денситометрії обираються: нижній відділ хребта; стегнові кістки; п'яткові кістки; передпліччя. Іноді виконується сканування різних кісток, що надає інформацію про різний вміст кальцію в кістках різних частин тіла. В окремих випадках може знадобитися сканування всього тіла.

Показання (Національна фундація з остеопорозу США, 2010, Національний інститут здоров'я США, 2000):

 • 1) жінки у віці 65 років та старші, чоловіки у віці понад 70 років;
 • 2) постменопауза;
 • 3) менопауза у поєднанні з факторами підвищеного ризику виникнення переломів: низька маса тіла, травматичний перелом в анамнезі, прийом медикаментів, що підвищують ризик переломів;
 • 4) вік понад 50 років у чоловіків у поєднанні з низькою масою тіла чи палінням;
 • 5) перелом у віці понад 50 років в анамнезі;
 • 6) ревматоїдний артрит чи прийом системних ГКС з будь-якого приводу понад 2 місяці;
 • 7) прийняття рішення про початок медикаментозного лікування остеопорозу;
 • 8) моніторинг результатів лікування остеопорозу;
 • 9) припинення прийому замісної гормональної терапії жінками у постменопаузі;
 • 10) ІДД типу 1, захворювання печінки, нирок, щитоподібної залози.

Коментар. Ряд професійних медичних асоціацій розробили власні переліки показань до виконання денситометрії. Даних для формування універсального переліку показань недостатньо, тому в усіх проблемних випадках рекомендовано застосовувати індивідуальний підхід до виконання денситометрії.

Порядок виконання

 • 1. Загалом немає спеціальних вимог щодо підготовки до обстеження.
 • 2. У разі, якщо пацієнту виконувалося будь-яке рентгенологічне обстеження з контрастуванням барієм чи іншою контрастною речовиною, в т. ч. комп'ютерна томографія чи радіоізотопне сканування, денситометрію слід відкласти на 2 тижні.
 • 3. Інформування фахівця, що виконує обстеження, про можливу вагітність. У разі нагальної потреби виконати обстеження буде вжито спеціальних застережних заходів для мінімізації ризику для плода.
 • 4. Пацієнт залишається в одязі, проте одяг не повинен мати металевих ґудзиків та блискавок.
 • 5. Пацієнт нерухомо лежить на столі, під яким знаходиться генератор рентгенівських променів та частина приладу, що формує зображення.
 • 6. На прохання фахівця, який виконує обстеження, пацієнт має затримати дихання на кілька секунд під час формування зображення.
 • 7. Загалом тривалість обстеження може складати 10-30 хв. Залежно від типу обладнання та частини тіла, що підлягає скануванню.

Коментар. Доза рентгенівського опромінення, яку одержує пацієнт у ході виконання денситометрії, значно менша, ніж у разі виконання традиційної оглядової рентгенографії ОГК.

Результати оцінюються за 2 шкалами:

1)Т-шкала використовується значно частіше, результати обстеження пацієнта порівнюються з ідеальною/піковою мінеральною щільністю кісток здорової 30-річної людини тієї ж статі, що і пацієнт; різниця між щільністю кісток конкретного пацієнта та здорової молодої людини оцінюється в одиницях, що називаються стандартними відхиленнями.

Стан щільності кісток за значенням Т-шкали (згідно визначення ВООЗ, перегляд 2012 р.)

Рівень кісткової

щільності

Визначення

Нормальний

Кісткова щільність у межах від + 1СВ до –1СВ порівняно із значенням у молодої здорової дорослої людини тієї ж статі

Знижена кісткова щільність (остеопенія)

Кісткова щільність у межах від –1CB до –2,5СВ від показника у молодої здорової дорослої людини тієї ж статі

Остеопороз

Кісткова щільність –2,5СВ та нижче порівняно з кістковою щільністю молодої здорової людини тієї ж статі

Важкий (встановлений) остеопороз

Кісткова щільність –2,5СВ та нижче порівняно з кістковою щільністю молодої здорової людини тієї ж статі та наявність 1 і більше патологічних переломів

2) Z-шкала – показник кісткової щільності конкретного пацієнта порівнюється з типовим показником здорової людини тієї ж статі та однакового з пацієнтом віку. У зв'язку з типово низьким значенням кісткової щільності у людей старшого віку порівняння з показником здорової людини аналогічного віку може виявитися недостатньо точно.

Діагноз остеопенії та остеопорозу встановлюється за Т-шкалою. Z-шкала дозволяє визначити, який внесок захворювання/патологічного стану, а не віку, у зменшення кісткової щільності.

Дані денситометрії дозволяють оцінити ризик переломів кісток у найближчі кілька років. Із зниженням показника Т-шкали ризик переломів зростає.

 
<<   ЗМІСТ   >>