Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Колапс

Визначення

Гостра судинна недостатність внаслідок падіння судинного тонусу та відносного зменшення ОЦК, яка характеризується різким, але зворотнім падінням AT.

Причини: інфекція, інтоксикація, анафілактична реакція, перерозподіл крові (ортостаз, гостре захворювання черевної порожнини), зневоднення (діарея, блювання), переохолодження, перегрівання, пригнічення судинно- рухового центру (різкий больовий синдром) та ін.

Діагностика

Клінічні ознаки. Раптово виникає різка слабкість, запаморочення, відсутнє відчуття ядухи. Хворий у свідомості, млявий, байдужий, із зусиллям відповідає на запитання. Риси обличчя загострені, шкірні покриви та слизові бліді, холодний липкий піт, кінцівки холодні, дихання поверхневе, пульс ниткоподібний, у хворого немає відчуття ядухи. Вени не пальпуються, "порожні"; межі серця не зміщені. Гостре падіння AT нижче 80 мм рт. ст. (у важких випадках AT знижується до 50-40 мм рт.ст, та нижче або не визначається). На відміну від непритомності втрата свідомості необов'язкова.

Основні принципи невідкладної допомоги

Загальні заходи: горизонтальне положення з піднятими ногами, гарячий міцний чай, кава, тонізуючий напій (елеутерококк, лимон), оксигенотерапія. Медикаментозна терапія:

  • – мезатон 1 мл 1% р-ну в/м, або 0,5 мл в/в струминно;
  • – норадреналін 1 мл 0,2% р-ну на 500 мл р-ну NaCl в/в крапельно повільно (10-15-20 крап./хв.);
  • – преднізолон 60 мг на 10 мл р-ну NaCl в/в струминно або розч. у 150 мл 0,9% р-ну NaCl та вводити в/в крап.;
  • – поліглюкін 400 мл, реополіглюкін 400 мл та ін. плазмозамінювачі в/в крапельно (60 крап./хв.);
  • – залежно від етіології: поповнення ОЦК, дезінтоксикація, гемостаз, знеболювання, антибактеріальна терапія.

Ці заходи проводяться в плановому порядку, враховуючи анамнез, особливу увагу звертають на непереносимість лікарських препаратів.

 
<<   ЗМІСТ   >>