Головна Медицина
Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії
|
|
|||||
ЛихоманкаВизначення Підвищення температури тіла понад нормальні значення в результаті змін у центрі терморегуляції гіпоталамуса. Нормальними є значення 35,5- 37,0'С у пахвовій ямці. Коментар. Гіпертермія (пірексія) – патологічний стан, при якому процес терморегуляції не порушений, а підвищення температури обумовлене дією зовнішніх умов (перегрівання). Нормальна температура тіла може індивідуально змінюватися залежно від часу доби, фізичних навантажень, як правило, в межах I0C. Підвищення температури тіла понад 41,10C є життєво-загрожуючим. Рекомендується фіксувати не лише величину температури, але й місце П вимірювання. У ротовій порожнині температура на 0,3°С. а у прямій кишці – на 0,8°С вища, ніж у пахвовій ямці. Існує кілька видів лихоманки, які потребують специфічних визначень. Затяжна лихоманка – підвищення температури тіла тривалістю понад 10-14 діб. Нейтропенічна лихоманка – підвищення температури тіла понад 38,3°С (чи понад 38°С при 2 вимірюваннях), що супроводжується зниженням абсолютної кількості нейтрофільних лейкоцитів < 0,5 × 109 кл/л чи < 1,0 × 109 кл/л з наступним передбачуваним зниженням до рівня < 0,5 × 109 кл/л у пацієнтів онкологічного/онкогематологічного профілю. Лихоманка невизначеної етіології – підвищення температури тіла 2 38,3°С тривалістю понад 3 тижні, походження якої не вдається з'ясувати. Причини:
Діагностика Клінічні ознаки: слабкість, відчуття загального нездужання, пітливість, мерзлякуватість, власне підвищення температури тіла під час термометрії. У переважній більшості випадків лихоманка супроводжується іншими симптомами, які допомагають виявити захворювання, що провокують лихоманку. Коментар. У міжнародних узгоджувальних документах не наведено вичерпного переліку обстежень, які необхідно виконувати у разі лихоманки нез'ясованого ґенезу. Лихоманка 629 Основні принципи невідкладної допомоги
При необхідності швидкого зниження температури тіла можливе паренетеральне застосування парацетамолу (інфулган) 50-100 мл (10 мг/мл) в/в крапельно протягом 15 хв., у разі потреби введення можна повторювати з інтервалом 4 год. Максимальна кількість введень – 4 на добу. Коментар. Аспірин не є препаратом першого вибору у разі лихоманки та заборонений до застосування у осіб молодше 18 років у зв'язку з ризиком виникнення синдрому Рея – важке токсичне ураження печінки з розвитком печінкової недостатності. Холодні обтирання не рекомендовані, оскільки є малоефективними та завдають додаткового дискомфорту пацієнту.
Можливе застосування одного з перелічених антибіотиків у комбінації з одним з аміноглікозидів:
У зв'язку з високим ризиком виникнення резистентності застосування ванкоміцину не рекомендоване. 9. Застосування ГКС детально не описане у разі лихоманки нез'ясованого генезу у жодному з документів-настанов, вказано лише можливість їх застосування. Крім того, лихоманка нез'ясованого Генезу не внесена у перелік показань до жодної з інструкцій до медичного застосування ГКС. Застосування ГКС у разі цього клінічного стану найбільш виправдане, якщо імовірна причина лихоманки системне захворювання сполучної тканини або підгострий тиреоїдит:
|
<< | ЗМІСТ | >> |
---|