Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Сучасні класифікації та стандарти лікування захворювань внутрішніх органів. Невідкладні стани в терапії

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Пароксизмальна суправентрикулярна тахікардія

Визначення

Раптовий напад серцебиття з частотою серцевих скорочень 150-240 за хвилину. Загальноприйнято пароксизмальною суправентрикулярною аритмією вважати тахікардію з вузьким комплексом QRS < 0,12 сек; P не диференціюється. У деяких випадках можуть бути широкі комплекси (за аберації комплексів у разі високої ЧСС; антидромної форми тахікардії у разі WPW-синдрому).

Діагностика

Клінічні ознаки: раптовий початок та кінець; серцебиття; діенцефальні симптоми; пульс ритмічний, слабкого наповнення, тони серця ритмічні,

І тон підсилений, ослаблення II тону, зниження АТ. На ЕКГ: ритм правильний, P нормальний, проте часто не диференціюється; комплекс QRS не розширений, ЧСС 150-240 за хв.

Основні принципи невідкладної допомоги

 • 1. Вагусні проби: масаж каротидного синуса; збудження центру блювання; присідання навшпиньки; натискання на сонячне сплетіння. За ефективності слід навчити хворого або родичів методиці їх виконання.
 • 2. У разі негативного результату вводять в/в струминно АТФ (1-3 мл за 1-3 сек. без розведення), після чого водять на 20 мл 0,9% р-ну NaCl в/в струминно. Початкова доза добирається індивідуально. Через 5 хв., якщо ритм не відновився, повторно вводять у 1,5-2 рази більшу дозу. Побічні ефекти: кашель, дискомфорт у грудній клітці, гіперемія обличчя, – носять короткочасний характер, самостійно минають. Протипоказання: хворі, що приймають курантил, теофілін, також за бронхоспазму. Аналог – аденокор 2-4 мл на 20 мл 0,9% р-ну NaCl в/в струминно.
 • 3. За неефективності вводять ізоптин (фіноптин, лекоптин) 2 мл 0,25% р-ну на 20 мл 0,9% р-ну NaCl в/в струминно. Початкова доза підбирається індивідуально залежно від вихідних цифр AT, якщо CAT > 140 мм рт. ст., вводять 4 мл.

Альтернативні засоби;

 • – дігоксин 1-2 мл 0,25% р-н на 10 мл 0,9% р-ну NaCl в/в струминно з послідуючим в/в крапельним введенням 1-2 мл на поляризуючій суміші або з калієм (особливо показано хворим на підгостру чи гостру лівошлуночкову слабкість та за неможливості проведення кардіоверсії чи низького AT);
 • – β-адреноблокатори – один з перелічених: анаприлін 0,1% 5 мл (5 мг) р-ну в/в струминно, в подальшому 2-3 мл на 200 мл 0,9% р-ну NaCl в/в крапельно;
 • – лабеталол – 5-10 мл 1% р-ну (50-100 мг) на 0,9% p-ні NaCl 250 мл, в/в крап, (особливо показані, якщо пароксизм супроводжується нестабільністю коронарного кровообігу);
 • – новокаїнамід 10-15 мл (1000-1500 мг) на 50 мл 0,9% р-ну NaCl в/в крапельно (перевага надається у разі WPW синдрому).
 • 4. Аміодарон 3,0 мл 5% р-ну (150 мг) на 20,0 мл 5% р-ну глюкози в/в струминно повільно з послідуючим переходом на в/в крапельне введення 300– 450 мг на 20 мл 0,9% р-ну NaCl. Добова доза не перевищує 800 мг (особливо показаний за суправентрикулярноїтахікардії, WPW синдрому, рефрактерності до інших антиаритміків).
 • 5. За неефективності медикаментозного лікування необхідне проведення електроімпульсної терапії (кардіоверсія, черезстравохідна електрична стимуляція).

У разі первинного звернення хворого за медичною допомогою для виявлення патофізіологічних варіантів суправентрикулярної тахікардії (що має значення для подальшої тактики ведення хворого) – черезстравохідна електрична стимуляція.

 
<<   ЗМІСТ   >>