Подагричний криз[1]
Визначення
Дебют (загострення) подагри, обумовлений швидкою зміною рівня сечової кислоти у плазмі крові.
Коментар: рівень сечової кислоти, що визначається як "нормальний" дещо відрізняється у різних настановах та нормативах лабораторій. Досягнення рівня сечової кислоти 360 мкмоль/л призводить до випадіння моноурату натрію в осад, а перевищення показника 480 мкмоль/л значно підвищує ризик виникнення подагри.
Причини:
- 1) швидке підвищення рівня сечової кислоти внаслідок надмірного вживання їжі, багатої на пурини (м'ясо, какао, шоколад) та алкоголю;
- 2) швидке зниження рівня сечової кислоти на початку прийому базисної гіпоурикемічної терапії, нестабільний (альтернуючий) прийом гіпоурикемічної терапії.
Діагностика
Клінічні ознаки:
- 1) раптовий початок у будь-який час доби, але частіше вночі чи у ранні ранкові години;
- 2) висока інтенсивність болю (пацієнт не може одягнути шкарпетки, дотик простирадла є нестерпним);
- 3) шкіра над суглобом гіперемована (пізніше – синювато-багряна), блискуча, набрякла;
- 4) значне обмеження рухів в ураженому суглобі;
- 5) швидке наростання ознак запалення (протягом 6-12 годин);
- 6) повний зворотній розвиток симптомів через 3-7 днів, функція суглоба відновлюється повністю;
- 7) можливе підвищення температури тіла до 38-39"С, лейкоцитоз, прискорення ШОЕ, підвищення рівня сіалових кислот, фібрину, серомукоїду, СРБ.
У 50-80% випадків уражається І плюснефаланговий суглоб з розвитком гострого моноартриту. У 15-20% випадків уражаються інші суглоби ніг: II-IV плюснефалангові, гомілковоступневі, колінні суглоби. Початок захворювання з ураження суглобів рук, зокрема променево-зап'ясткових суглобів та дрібних суглобів кисті, є виключенням. У 5% дебют подагри поліартикулярний.
"Золотий стандарт" діагностики – виявлення кристалів моноурату натрію у синовіальній рідині.
Рівень сечової кислоти в сироватці крові під час нападу може бути в межах норми 150-350 мкмоль/л.
У 60% випадків повторні напади виникають протягом першого року захворювання. При відсутності лікування кожний наступний напад перебігає важче, міжнападний період скорочується.
Основні принципи невідкладної допомоги
- 1. Ліжковий режим, розвантаження ураженого суглоба.
- 2. Призначення лікування в перші години після появи симптомів важливіше, ніж те, яке саме лікування буде обрано.
- 3. НПЗП перорально протягом 7-14 днів до припинення загострення подагри і ще протягом 1 тижня після припинення (один з перелічених):
- – еторикоксиб (аркоксія) 120 мг раз/добу;
- – ібупрофен 200-400 мг 4-6 раз/добу;
- – німесулід 100 мг двічі/добу;
- – індометацин 50 мг 3 рази/добу;
- – напроксен 500 мг двічі/добу;
- – суліндак 200 мг двічі/добу;
- – диклофенак 75 мг 2-3 рази/добу.
Коментар: Згідно міжнародних настанов застосовується лише пероральний прийом НПЗП. парентеральне введення не рекомендоване.
- 4. ІПП слід додати до НПЗП у разі курації пацієнтів з пептичною виразкою шлунку або дванадцятипалої чи шлунко-кишковою кровотечею в анамнезі перорально за 30 хв. до їжі один раз на добу протягом 7-14 днів (один з перелічених):
- – омепразол 20 мг;
- – рабепразол 20 мг;
- – пантопразол (контролок) 40 мг;
- – лансопразол 30 мг;
- – езомепразол 20 мг.
Коментар: У національних та міжнародних узгоджувальних документах не визначено, які саме препарати з класу ІПП та у яких дозах слід застосовувати з метою профілактики побічних ефектів у пацієнтів, що приймають НПЗП. Наведені дозування усіх представників класу взяті з інструкцій до медичного застосування вказаних препаратів, затверджених МОЗ України.
- 5. Колхіцин – препарат другого ряду, додається до НПЗП чи призначається замість них. Найбільш виправданою є тактика низьких доз: по 0,5 мг 2-3 рази/добу перорально протягом 7-14 днів. Застосування більших доз призводить до збільшення вірогідності виникнення побічних ефектів, що переважає користь від призначення препарату. Небезпечно призначати колхіцин літнім пацієнтам, без визначення рівня кліренсу креатиніну.
- 6. ГКС призначаються пацієнтам, які не переносять колхіцин та НПЗП, або у разі рефрактерності до цих ліків. Альтернативні режими перорально, в/м, в/в:
- – преднізолон 20-40 мг перорально протягом 2-3 днів, з наступним зниженням дози протягом 10-14 днів та повним скасуванням;
- – метилпреднізолон 80-120 мг в/м одноразово.
- 7. Внутрішньосуглобове введення ГКС є високоефективним за моноартриту. Метод лікування протипоказаний у разі підозри на септичний артрит.
- 8. Препарати кодеїну використовуються, коли інші ліки протипоказані чи у якості додаткової знеболюючої терапії перорально протягом 2-3 днів (один з перелічених):
- – гідрокодон 5 мг 4 рази/добу;
- – оксикодон 5 мг 4 рази/добу.
Коментар: Тривалість прийому препаратів не вказана у настановах та інструкціях до медичного застосування.
- 9. Прийом препаратів, що знижують рівень сечової кислоти (в т.ч. алопу- ринолу), не можна розпочинати під час подагричного кризу. Проте, якщо на момент виникнення загострення подагри, пацієнт приймає такі препарати, вони не відміняються.
- 10. Протягом перших місяців прийому гіпоурикемічної терапії для профілактики загострень подагри слід застосовувати колхіцин 0,5-1 мг раз/добу перорально протягом 2-4 місяців та/або НПЗП ± ІПП (дозування див. вище) протягом такого ж періоду.
- 11. У разі виникненні подагри на тлі терапії діуретинами, їх бажано відмінити.
- 12. За супутньої АГ та дисліпідемії у пацієнтів, що хворіють на подагру, слід надати перевагу лозартану та фенофібрату, які мають незначну урикозуричну дію: лозартан 50-100 мг раз/добу перорально постійно; фенофібрат 200 мг раз/добу перорально постійно.
|