Повна версія

Головна arrow Соціологія arrow Соціально-психологічний тренінг і маніпуляція

 • Увеличить шрифт
 • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ

Модель зміни поведінки

Запропонована модель є універсальною[1]. Це значить, що психологічні етапи, які описує ця модель, присутні у переважній більшості випадків зміни поведінки.

Попередній намір – на цьому етапі люди не підозрюють, що у них є проблеми, і, відповідно, не думають про зміну поведінки. З точки зору оточуючих проблема може бути очевидною, але для самої людини – ні. Близько 50% людей на цій стадії не визнають проблему та необхідність змін і звернення за допомогою. Решта можуть тільки підозрювати, що не все гаразд, вони розглядають проблему як тимчасову. На цьому етапі людина схильна інтерпретувати події таким чином, щоб захищатися від негативних висновків про свою поведінку. Це досить тривала стадія, під час якої відбувається усвідомлення проблеми. Як тільки людина визнає присутність проблеми, вона переходить на наступний етап змін.

На етапі "намір" людина визнає проблему, розуміє необхідність зміни поведінки, і це робить її більш уразливою. Люди, які перебувають на цьому етапі, намагаються зрозуміти проблему, знайти відповідну інформацію та контролювати своє життя. їм може допомогти підтримка оточуючих, тому що вони в більшості своїй не готові до змін та піддають сумніву свої можливості. У людини виявляється подвійність її намірів, нерішучість у прийнятті рішення, вона не планує поки що ніяких змін.

Людина вже володіє достатньою кількістю інформації про проблему, розуміє її значимість та необхідність власних дій. Приймається рішення про зміну проблемної поведінки. Обдумуються можливі варіанти дій та умови, необхідні для змін. Людина робить перші спроби. Планує початок змін найближчим часом[2].

Дія – це стадія, на якій людина реалізує власне рішення на практиці та починає відчувати впевненість у собі. Дія приносить перші результати і через це набувається впевненість. Оточуючі теж починають відзначати певні зміни та визнають їх. Дана стадія переважно найкоротша, але за значимістю найважливіша. Учасник пробує вести себе по-новому протягом 3-6 місяців.

На етапі "підтримки" люди прагнуть підтримати досягнуті результати та запобігти рецидиву. Тут важливе значення мають оточуючі. Якщо близькі люди допомагають людині в її зусиллях та визнають досягнуті зміни, то імовірність повернення до проблемної поведінки знижується. Страх повернення до минулого послаблюється. Людина тривалий час (від 6 місяців до 5 років і більше) дотримується нового способу поведінки, поступово виходячи зі спіралі змін у стадію досягнення оптимального результату.

Повернення до проблемної поведінки (необов'язкова стадія). Якщо людина не в змозі підтримувати зміни, які відбулися, виникає рецидив – повернення до проблемної поведінки. Це може ускладнити прийняття повторного рішення про зміну поведінки, тому що втрачається віра у власні сили (можливість реалізації власних рішень, впливу на ситуацію, контроль за своїм життям). Але це не виключає, що люди через деякий час знову підуть по спіралі змін.

Відповідальна поведінка – це вміння та навички, завдяки яким люди відкрито виражають свої думки, почуття, переконання, бажання тощо, не принижуючи почуття та погляди свого співрозмовника. Відповідальна поведінка базується на усвідомленні власного "Я" (гідності і поваги до самого себе/самої себе) та існуванні невід'ємного прала на реалізацію своїх потреб. Прояв упевненості – з метою стати більш впевненою людиною – можна відпрацювати деякі навички поведінки:

 • 1 етап – чітко окреслити проблему, зрозуміти свої почуття, які викликає ця проблема або поведінка співрозмовника (Наприклад, "Мені образливо, коли...", "Я не люблю, коли...").
 • 2 етап – сформувати своє прохання, як би хотілося, щоб розвивалася ситуація. (Наприклад, "Я би хотіла, щоб ти...", "Чи не міг би ти...", "Будь ласка, не...").
 • 3 етап – з'ясувати ставлення співрозмовника до вашого прохання, що він (вона) відчуває чи думає стосовно вашого прохання. Наприклад, "Ти не будеш проти...", "Що ти про це думаєш?", "Яка твоя реакція?" Будьте готові отримати зворотну реакцію.
 • 4 етап – подякуйте. Якою б не була реакція співрозмовника, обов'язково йому (їй) подякуйте.

Усе в твоїх руках

Східна притча

Давним-давно в старовинному місті жив Майстер, оточений учнями. Самий здібний з них одного разу задумався: "А чи є питання, на яке наш Майстер не зміг би дати відповіді?" Він пішов на квітуче поле, піймав найкрасивішого метелика і сховав його між долонями. Метелик чіплявся лапками за його руки, і учневі було лоскотно. Посміхаючись, він підійшов до Майстра і запитав:

– Скажіть, який метелик у мене в руках: живий чи мертвий?

Він міцно тримав метелика в зімкнутих долонях і був готовий у будь-яку мить стиснути їх заради своєї істини.

Не дивлячись на руки учня, Майстер відповів:

– Все в твоїх руках.

Щастя

Стародавня притча

Бог зліпив людину з глини, і залишився у нього невикористаний шматок.

 • – Що ще зліпити тобі ? – запитав Бог.
 • – Зліпи мені щастя, – попросив чоловік.

Нічого не відповів Бог, і тільки мовчки поклав в долоню людині шматочок глини, що залишився.

Притча про любов

Колись давним-давно на Землі був острів, на якому жили всі духовні цінності. Але одного разу вони помітили, як острів почав йти під воду. Усі цінності сіли на свої кораблі і поплили. На острові залишилася лише Любов. Вона чекала до останнього, але коли чекати вже стало нічого, вона теж захотіла поплисти з острова. Тоді вона покликала Багатство і попросилася до нього на корабель, але Багатство відповіло:

– На моєму кораблі багато коштовностей і золота, для тебе тут немає місця.

Коли повз пропливав корабель Смутку вона попросилася до нього, але той відповів їй:

– Вибач, Любове, я настільки сумний, що мені треба завжди залишатися на самоті.

Тоді Любов побачила корабель Гордості і попросила її про допомогу, але та сказала, що Любов порушить гармонію на її кораблі.

Поруч пропливала Радість, але та так була зайнята веселощами, що навіть не почула про заклики Любові.

Тоді Любов зовсім зневірилася. Але раптом вона почула голос, десь позаду:

– Ходімо Любове, я візьму тебе з собою.

Любов обернулася і побачила старця. Він довіз її до суші і, коли старець поплив, Любов спохопилася, адже вона забула запитати його ім'я. Тоді вона звернулася до Пізнання:

– Скажи, Пізнання, хто врятував мене ? Хто був цей старець?

Пізнання глянуло на Любов:

 • – Це був Час
 • – Час? – перепитала Любов. – Але чому він врятував мене?

Пізнання ще раз глянуло на Любов, потім вдалину, куди поплив старець:

– Тому що тільки Час знає, як важлива в житті Любов.

Порада вчителя

Приходить учень до Вчителя і каже: " Учителю, я втомився , у мене таке важке життя, такі труднощі і проблеми, я весь час пливу проти течії, у мене немає більше сил... Що мені робити?"

Учитель замість відповіді поставив на вогонь три однакових посудини з водою. В одну ємність кинув моркву, в іншу – поклав яйце, а в третю – насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву і яйце та налив в чашку кави з третьої ємності.

"Що змінилося?" – запитав він учня.

"Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді", – відповів учень.

"Ні, – сказав Учитель, – це лише поверхневий погляд на речі. Подивися – тверда морква, побувавши в окропі, стала м'якою і податливою. Крихке і рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, а лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих обставин – окропу. Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтися і стати слабкими там, де слабкі і ніжні лише затвердіють і зміцніють".

"А кава?" – запитав учень.

"О! Це найцікавіше! Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому середовищі і змінили його – перетворили окріп в чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються в силу обставин. Вони змінюють самі обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання з ситуації".

Стовбур засохлого дерева

При дорозі стояв стовбур засохлого дерева. Вночі пройшов злодій і злякався: він подумав, що це коштує, чекаючи його, поліцейський.

Пройшов закоханий юнак, і серце його радісно забилося: він прийняв дерево за свою кохану. Дитина, налякана страшними казками, побачивши дерево, розплакалася: вона подумала, що це привид. Але у всіх випадках дерево було тільки деревом. Ми бачимо світ таким, якими є ми самі.

Урок метелика

Якось проходячи повз дерева, одна допитлива людина, назвемо її Святослав, помітила щось незвичайне – кокон метелика. Святослав був освіченою людиною, захоплювався езотеричними практиками, намагався завжди і скрізь бути корисним, володів допитливим розумом. Тому він став спостерігати за коконом, щоб зрозуміти для себе, що там і як ... І ось в коконі утворився крихітний отвір ... Святослав був вражений. Він сидів і дивився, як метелик протягом багатьох годин бореться, щоб проштовхнути в цю маленьку дірочку своє тіло. У якийсь момент у нього взагалі перестало що-небудь виходити. Здавалося, що тіло метелика пройшло так далеко, як тільки могло, що далі у нього вже нічого не вийде...

Святослав наче проходив це випробування разом з метеликом, йому здавалося, що він не настільки сильний, щоб впоратися з цим... Та й навіщо такі муки, якщо є він, Святослав, – рятівник! Він вирішив допомогти метелику – взяв ножиці і трішки надрізав кокон. Метелик з легкістю вивільнився з кокона, але в нього виявилося роздуте тіло і маленькі зморщені крила. Святослав був гордий собою, своїм вчинком і продовжував спостерігати за тепер уже "своїм" метеликом, очікуючи, що його крила ось- ось збільшаться, розправляться і піднімуть тіло, яке зменшиться. Однак нічого цього не сталося... Йшов час ... Святослав доглядав за метеликом так добре, як тільки міг, але все своє життя він провів, повзаючи по колу своїм роздутим тілом. Крила його так і не розправилися, метелик так ніколи і не літав.

Через свою послужливість і поспіх людина не змогла зрозуміти, що за боротьбою метелика, який намагається пролізти в крихітний отвір, стояв прихований для нас задум природи: звільнившись таким чином з кокона, він майже одразу зміг би злетіти. Іноді випробування є для нас тестом на зрілість і готовність злетіти – саме тим, що нам потрібно в житті.

Кожна життєва проблема (трудність) надсилається нам для того, щоб зробити нас сильнішими. Це була істина, яку збагнув Святослав, отримавши урок від метелика, що приніс своє життя в жертву для навчання та розвитку Людини, для її духовного, особистісного становлення і зростання. Усьому свій час ... А який сенс має урок метелика для вас?

 • [1] Посібник для тренерів з проведення просвітницьких занять із населенням щодо питань репродуктивного здоров'я і планування сім'ї... – С. 131-132.
 • [2] Посібник для тренерів з проведення просвітницьких занять із населенням щодо питань репродуктивного здоров'я і планування сім'ї... -С. 131-132.
 
<<   ЗМІСТ