Повна версія

Головна arrow Медицина arrow Протиінфекційні лікарські засоби

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Ітраконазол

Сучасний протигрибковий препарат з дещо відмінним від флуконазолу спектром активності. Принципове значення має активність ітраконазолу у відношенні до аспергіл.

Спектр дії. Аспергіли, бластоміцети, гістоплазми, кандиди (найбільш чутливі С. albicans, найменше – С. glabrato і С. krusei), криптокок, кокцидіоїд, паракокцидіоїд, псевдоалешерія, споротрикс, дерматофіти, М. furfur.

Показання до застосування. Важкі системні і місцеві мікози; аспергільоз (легеневий і позалегеневий, особливо при резистентності або поганій переносимості амфотерицину В); споротрихоз (препарат вибору); бластомікоз; гістоплазмоз; кандидоз (окрім викликаного С. glabrato і С. krusei); криптококоз (але не криптококовий менінгіт!); кокцидіоїдомікоз; паракокцидіоїдомікоз; різнокольоровий лишай; дерматофітози (включаючи важкі ураження кистей, стоп); оніхомікози.

Особливості застосування. Ітраконазол не можна застосовувати при церебральних мікозах, оскільки він не проникає через ГЕБ.

Взаємодії. Інгібуючи мікросомальні ферменти печінки (цитохром Р-450), ітраконазол порушує печінковий метаболізм і тим самим збільшує концентрацію в крові багатьох препаратів: непрямих антикоагулянтів, пероральних антидіабетичних препаратів, циклоспорину, дигоксину й ін. Тому не можна поєднувати ітраконазол із цизапридом, терфенадином і астемізолом внаслідок високого ризику розвитку важких аритмій.

Антациди, холіноблокатори, Н2-блокатори й інгібітори протонної помпи, знижуючи кислотність у шлунку, погіршують всмоктування ітраконазолу і приблизно в 2 рази знижують його концентрацію в плазмі.

Індуктори мікросомальних ферментів печінки (рифампіцин, фенобарбітал та ін.) зменшують концентрацію ітраконазолу в крові.

Побічні ефекти. Головні болі; диспепсичні розлади. При застосуванні у високих дозах (більше 0,4-0,6 г/добу) можливі;

► водно-електролітні порушення (гіпокаліємія, набряки);

► артеріальна гіпертензія;

► наднирникова недостатність.

 
<<   ЗМІСТ   >>