Повна версія

Головна arrow Екологія arrow Теорія систем в екології

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Історична форма опису системи

Для вирішення будь-якої проблеми завжди потрібно з'ясувати, як виникла система, як вона розвивалася, який шлях пройшла, коли, на якому етапі розвитку виникла проблема. Відповіді на ці питання можна одержати, якщо розглядати систему в історичному аспекті, тобто починаючи із зародження і виникнення системи до її сучасного стану і перспектив розвитку в майбутньому. Такий аналіз є історичною формою опису. Вона поєднує в собі два види дослідження: генетичне й прогностичне.

Генетичне дослідження (генетичний опис) спрямоване на вивчення походження системи, процесів її формування, розвитку до того моменту, коли ми її вивчаємо. У ньому розкривають походження системи, умови її зародження та виникнення. Виконуючи це дослідження, одержують відповіді на запитання, хто, як, коли і для чого створена система, що було вихідним матеріалом для її створення, як вона розвивалася. Генетичний опис вміщує всі кроки розвигку системи, стани та етапи її життєвого циклу, причини, якими були зумовлені зміни в системі. Цей аналіз дозволяє зрозуміти, чому причина труднощів і проблем, що виникають у системі сьогодні.

Прогностичний опис (дослідження, аналіз) пов'язаний з розглядом перспектив майбутнього розвитку системи, її можливих станів і очікуваної поведінки на певний проміжок часу. Він передбачає вивчення майбутніх шляхів розвитку системи, її можливих станів, етапів життєвого циклу і спрямований на розуміння цілей, до яких прагне система. Прогностичний аналіз дає змогу відповісти на запитання, як потрібно діяти в даний час, яким шляхом можна вирішити проблеми системи. Він обмежує коло можливих рішень проблеми, дозволяє вибрати найбільш ефективні з них. Виконуючи прогностичний опис, необхідно запобігати двом крайностям. Перша – це намагання дуже детально розробити план розвитку системи на етапі її попереднього розгляду, наприклад план розвитку міста на 10-20 років. Такий аналіз у системному аналізі виконується, але виконується він на наступних етапах і основою його є певні моделі системи. Друга крайність – це відрив від дійсності й складання нереальних утопічних планів. Прогностичний опис необхідний, щоб зрозуміти тенденції розвитку системи, узгодити їх з вирішенням проблем, що виникли в даний час.

 
<<   ЗМІСТ   >>