Повна версія

Головна

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вправи для поліпшення мовного апарату телевізійного ведучого

Вправи для носа (повторюємо 4-6 разів)

  • 1. Вдихніть-видихніть через ліву ніздрю, затиснувши праву. І навпаки: через праву, затиснувши ліву.
  • 2. Вдихніть через ніс, постукуючи пальцями крила носа. Випускаємо повітря через ніс, розтираючи кінчиками пальців крила носа коловими рухами.
  • 3. Відкрийте рот. Вдихніть і видихніть повітря носом (10- 12 разів). Напружте крила носа на вдиху, розслабте на видиху.
  • 4. Проробіть ці ж вправи зі звуком [г], артикулюючи гортанню. Відчуйте, як звук вібрує в порожнині носа.

Слід зауважити, що крім носового добирання повітря, можливий одночасний вдих носом і ротом. Такий вдих допустимий, коли мовне навантаження нетривале, або ж відбувається не безперервно. Наприклад, працюючи в студії з чутливим мікрофоном, якщо запис може перериватися на дублі, також у випадку невеликих мовних відрізків, можна вдихати повітря одночасно ротом і носом, тим більше, що в цьому випадку звуковий посил не надто сильний.

Діафрагмально-змішане дихання

Збережіть правильну поставу. Вдихніть носом. На вдиху має працювати діафрагма, а ребра повинні розводитись убік.

Наповніть легені повітрям, вдих має бути не надмірним, не розпирати легені, а бути природним. Тіло повинне запам'ятати стан розширеної грудної клітки, бо випускаючи повітря активно – за допомогою м'язів живота – намагайтеся зберігати ребра в розведеному стані. Тобто повинні виробити динамічний стереотип: говорити зі збільшеним об'ємом резонуючої грудної порожнини, що додасть звуку густоти, оксамитової забарвленості.

Видихайте "фіксованим" видихом через привідкриті губи. Видих через майже стулені губи створює протидію струменю повітря. Протидія передається на м'язи живота, що створює передумови для вироблення контролю за видихом. Видих повинен бути рівний і плавний.

Опора звуку – це здатність свідомо контролювати дихання.

Опору звук отримує тоді, коли ми здатні керовано утримувати і продовжувати фазу видиху внаслідок керування м'язами видиху.

 
<<   ЗМІСТ   >>