Повна версія

Головна

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Вправа "Включення звучання"

Виконують 4-5 студентів, за їх спиною викладач.

Студент, якого торкнеться рука педагога, повинен говорити чистомовку.

Чистомовка звучить доти, доки торкається рука. На тому слові, на якому рука знята, студент замовкає, а наступний, на кого покладена рука, продовжує з наступного слова.

Одночасно можна класти обидві руки на двох студентів, або ж торкатися розправленою долонею мізинцем і великим пальцем плечей пар студентів.

Чистомовка може перериватися не тільки на слові, а й на середині слова і студент повинен включатись у виконання навіть із середини слова. При відпрацьованості вправи з чистомовок можна перейти на скоромовки.

Вправа "Лавірування"

Студенти стоять у колі або вздовж периметра аудиторії.

Рухове завдання в тому, щоб із заплющеними очима перейти на протилежний бік, не зіштовхнувшись.

Промовляти скоромовки: "Тридцять три кораблі лавірували, лавірували, та не вилавірували".

Варіант вправи – рух із заплющеними очима спиною вперед. Щоб уникнути зіткнення, орієнтуються тільки на звук голосу партнерів.

Вправа "Озвучування"

Не знаючи мети завдання, студенти називають будь- які предмети або істоти. Потім їм пропонується озвучити цих істот або предмети, додаючи до характерної фонеми звукоряд голосних. Наприклад:

Кіт: міу-меу-мау-моу-муу-миу

Годинник: тік-тік тек-тек так-так ток-ток

Стілець: стрріх-стррех-страх

Гойдалка: і-іі, і-ее, і-аа, і-оо

До характерного звучання додається пластичний образ – імітація предмета чи істоти.

Вправа "Сюжетний етюд"

Проста стереотипна ситуація вибирається за приблизно відомою словесною конструкцією взаємодії. Наприклад:

Пасажир просить водія продати квиток – дякує. Потім просить іншого пасажира закомпостувати квиток. Заходить контролер – питає квиток. Пасажир квитка не може знайти. Контролер вимагає штраф. Пасажир виправдовується. Контролер просить вийти.

Замість слів звучить фонемний ряд: бібі-біппі-бебе-беппе або інший. Не збиваючись із черговості звучання фонем, студенти повинні спілкуватися в етюді з огляду на розвиток конфлікту.

Вправа "Захист від впливу"

Студент проговорює фонемний ряд з певним завданням: збільшення сили звуку, зміна темпу, тональності. Навпроти студенти виконують завдання з таким же фонемним рядом, але завдання не збігаються за метою.

Аналогічно попередній вправі студент виконує звукове завдання на віршованому тексті. Студенти навпроти йому заважають, виконуючи з цим же текстом свою вправу.

Наведені вправи не вичерпують етюдні можливості ігрової техніки. У кожній групі педагог імпровізує, знаходячи нові види етюдів. Головним завданням повинне залишатись уміння поєднувати мовлення з дією, не втрачаючи якості звучання.

 
<<   ЗМІСТ   >>