Повна версія

Головна arrow Культурологія arrow Сучасна культурологія

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Прерафаелізм

Творчість представників цього стильового напряму (1848-1900) протиставлялася правилам академізму та вікторіанським умовностям другої половини XIX ст. Пропагуючи реформування мистецтва, прерафаеліти вимагали повернення до ідеалів краси мистецтва Середньовіччя та раннього Відродження. Суворі та аскетичні форми XV ст. були естетичним зразком для творчості художнього "братерства", яке було засноване Уїльямом Холманом Хантом та Евереттом Міллє у Лондоні 1848 р.

Алегоричність, емоційність та ностальгійні мотиви у творчості прерафаелітів засвідчують захоплення цих митців драматургією Шекспіра та Данте, живописом середньовічних майстрів. Прерафа-еліти протиставляли своє оригінальне мистецтво одноманітності художньої промисловості та намагалися надати вишуканості та елегантності своїм композиціям, хроматичності кольорам, які використовували у своєму живописі.

Орієнталізм

Європа продовжувала захоплюватися східним мистецтвом й у другій половині XIX ст. Орієнталізм стає стилістичним продовженням цього захоплення і значно розширює межі того матеріалу, чиї зразки використовуються європейськими митцями. Мистецтво Середземномор'я та Марокко, художній світ ісламу – цей матеріал надихає європейців і надає змогу відшукувати нові теми і сюжети у своїй творчості.

Ще з XVIII ст. європейці цікавляться Сходом: Жан Етьєн Ліотар, відомий своїми оптичними експериментами, звертається у цей період до східної тематики (картина "Турецька дама зі служницею", Художньо-історичний музей, Женева, 1742-1743). Пізніше звернення до східної проблематики можна віднайти у Ежена Делакруа на початку XIX ст.

Жан Огюст Домінік Енгр звертається до орієнталізму у середині XIX ст. Його картина "Одаліска з рабинею" (Художній музей Фогга, Кебрідж, 1839-1840) сповнена глибоким розумінням та естетичним захопленням Сходом та його культурою. Подібність до колористики великого Рафаеля доповнюється чуттєвістю східного ідеалу краси.

Європейці також "документують" свої східні воєнні компанії. Відома картина Джона Фредеріка Льюїса "Французький табір в пустелі у гори Сінай" (Йельський центр британського мистецтва, Нью-Хейвен, 1856) – один з прикладів такого "задокументовування".

Орієнталізм має субстильові модифікації: японізм, наприклад. Такі модифікації уточнюють та деталізують проникнення європейської художньої традиції у глибини давніх східних культур.

 
<<   ЗМІСТ   >>